| Începătorul988 a întrebat:

Recomandati-mi si mie niste masini, diesel, sedan sau hatchback, pana in 6000€.
Minim 2006, si cel putin 140cai...
Fiabilitate/Comfort/Siguranta.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alfa Romeo 159, cu motorul 1.9 JTDm.
Sau Opel Astra J.
Ar mai fi si BMW 320d (e90), dar ramane impotmolit doar cand aude de iarna, iar pe ploaie e probabilitatea mare sa te duca in primul parapet. Doar e BMW.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Astra J din pacate este cu mult peste bugetul meu. Astra h, iar alfa romeo, nu prea imi plac.
Cat despre BMW am condus unul zilele acestea, chiar un 320d facelift, 2009, iar intr-o rampa, extrem de mica, am plecat mai agresiv, si a cam fugit spatele, cu controalele activate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Asta zic si eu de BMW... Nu e sigur.
Si impingi iarna la el, de iti vine sa il lasi acasa.
Octavia 2 e misto, dar nu prea ai ce motor sa alegi la ea, doar daca te risti cu 2.0 TDI... Dar e destul de costisitor, ca se duc prin rotatie injectoare, turbina, volanta, chiulasa...
Nici mie nu mi-a placut neaparat Alfa 159, dar e singurul sedan cu adevarat sportiv si sigur, pe care il cunosc.
Mai vezi ce gasesti de la Ford si Renault, dar eu unul nu m-as atinge nici de 2.0 TDCI, era esec, ca si 2.0 TDI. Poate un Megane ar fi ok, dar nu stiu ce motoare diesel au. 1.5 dci era ok dar cu fiabilitate limitata (dupa 300. 000km schimbai tot din motor), 1.9 dci are doua tabere: unii zic ca ar fi mai reusite, altii ca sunt si mai slabe decat 1.5
Mai verifica si brandurile mai putin cunoscute la noi: Subaru, Mitsubishi, Volvo, Kia, Chevrolet.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Un Audi a3 2.0tdi 170cai mi-ar face cu ochiul, unul din 2007/8, euro4.

| BroSafarii a răspuns:

Toyota RAV4, o găsești la mana a2a cu aproximativ prețul impus de tine.

| Începătorul988 explică (pentru BroSafarii):

Dupa cum am mentionat, as dori ceva hatchback/sedan. Nu SUV. Deoarece traiesc intr-un oras mic, cu multe masini. happy

| Nikezor a răspuns:

Vw passat, mi se pare destul de viabil doar sa ai grija la codul motor, din cate am inteles sunt 2 coduri unu mai rezistent ca si celalalt si in general are 140 de cai

| Începătorul988 explică (pentru Nikezor):

Din cate am citit motoarele din gama VAG cele de 2.0 ar fi destul de problematice. Ba ca mananca ulei, ba ca se duce chiuloasa, ba volanta, ba turbina, s-a.m.d. Pusesem ochii pe un A3 8p 2. 0tdi, 170cai, sau pe un Seat Leon FR 2.0 170