| Începătorul988 a întrebat:

Ce masini imi recomandati pana in 6000€? Multumesc. Diesel,manuala, peste 140cai.

25 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Octavia 2.0 TDI sau Opel Insignia/Astra J.

| Nimeni10 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu au probleme motoarele de 2.0 de pe Octavia?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

Ba da.
Pompa de ulei, turbina, injectoarele, volanta si consumul de ulei.
Dar gasesti rezolvari usor (bani sa ai), si il recomand pentru puterea si consumul pe care le ofera.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt 2motorizari de 2.0. Cel de 140, si cel de 170cai. Care e mai fiabil? Pd/cr

| jhflauhddd a răspuns (pentru Începătorul988):

Eu iti recomand un passat b6-7 in special b7, sunt puternice fiabile, comfortabile si nu te lasa la greu te asigur eu

| Nimeni10 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sau ar mai fi p varianta Skoda superb 1.9 tdi 131 de cai de s-au fabricat pana in 2007 parca.
Dacă mi-aș lua vreodată motor de 2.0 tdi trebuie sa am cel puțin 2000€ puși in Pușculița pentru reparații, am mers într-un Passat B6 trage bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Sunt mai mult de 4 motorizari.
2.0 140cp cu 8v si dpf, sau 16v si fara dpf, de 170cp, de 177cp. Unele PD, altele CR.
Toate-s cam la fel, cel putin PD-urile. Cel mai evitat era cel de 140cp cu pd si 16v, parca.
Oricum nu se compara cu un motor JTD/CDTI, dar merge.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La Opel nu imi place varianta in 4usi (Astra h).

| Începătorul988 explică (pentru jhflauhddd):

B7 este peste bugetul meu. Si as prefera ceva hatchback, deoarece nu le am cu masinile mari. happy

| Începătorul988 explică (pentru Nimeni10):

Am mers in majoritatea mentionate de catre tine (a4b7, 1.9, b6 2.0), un astra h 1. 9cdti trage mai bine decat ele, dar nu imi place exteriorul la varianta in 4usi, si ceasurile de bord sunt extrem de urate... sad

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

Skoda Superb e prea complicata, din cate stiu. E construita pe platforma Passatului, cea mai idioata limuzina inventata vreodata.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiu. In plus imi doresc ceva micut. Astra H ma dezamageste la capitolul aspect(var. 4usi)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Eu am umblat mult cu Astra H hatch, in 5 usi, si mi se pare mult mai reusita (inclusiv la aspect), fata de Golf 5, de exemplu.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sincer, materialele folosite in interior sunt de proasta calitate. Si ceea ce as vrea de la astra H ar fi sa aiba un mic loc in consola si intre bord (cum este de exemplu la golf 5 unde se afla butonul esp), un mic spatiu de depozitare (respectiv scrumiera pentru fumatori, nu cazul meu), pe care il poti folosi sa iti pui telefonul(fiind deranjant in blugi)

| jhflauhddd a răspuns (pentru Începătorul988):

Poti opta pentru fordurile hatchback.
Sunt masini foarte fiabile, frumoase si elegante

| Începătorul988 explică (pentru jhflauhddd):

Nu gasesc motoare de peste 140cai, diesel

| alina2k18 a răspuns:

Loganwinking

| Lawliet14 a răspuns:

Nu-ti lua Logan, e praf. Daca mai pui 1500 iti iei o masina de calitate la second, dar care pe piata poate fi si peste 30 de mii. Daca vrei Dacia, decente sunt Sandero si Duster. Un mecanic bun iti poate verifica bine de tot o masina adusa din afara.

| alexandruanghel a răspuns:

BMW 525D, BMW 320D, AUDI A4 ( model 1.9 TDI 131 cai ), Audi A3, A5,

| RăzvanMoN a răspuns:

Bmw 320d. 2006/163 cp

| zarzavat777 a răspuns:

Dacia 1310 hhahaha

| Începătorul988 explică (pentru zarzavat777):

Scuze, nu cumpar masina tatalui tau... daca o cumpar, cu acei 10milioane o sa te hraneasca cativa ani buni.

| DUDE312432 a răspuns:

Buna te-am gasit un Audi A6 motor 2.7, 180 cai, an 2007 e doar cu 600 de euro un plus e la mana a doua uite linkul daca te intereseaza:https://www.olx.ro/......ajXMt.html

| danielbarcaru a răspuns:

Subaru Impreza WR STI 2.0 diesel 255 de cai, cutie manuala 6 trepte.

| Începătorul988 explică (pentru danielbarcaru):

Daca tu gasesti impreza sti pana in 6000€...