| MasinaIncepator a întrebat:

Idei de mașini cu un buget de până 3000€?
Diesel, minim 2002.
De preferat Sedan, sau hatchback

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu merita o masina la 3000€ prea ieftina si harjonita

| MasinaIncepator explică (pentru mgtow):

Nu toți ne permitem!

| sierra1 a răspuns:

Golf 4 dar din păcate e mai ieftină, o iei (bunăăă) si cu 2000

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Opel Vectra C 1.9 CDTI 150cp.
Iei unul facelift cu dotari misto, sub 3000.

| MasinaIncepator explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mi se pare cam mare pentru oraș.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MasinaIncepator):

Este.
Eu am varianta break, e usor de intuit dimensiunea ei, dar nu prea incape in unele locuri laughing
Si nu ma refer la parcari, e greu cu ea si cand ies de pe alei, iese botul pana pe contrasens.
Este si Signum, care e de fapt o Vectra mai scurta, sau Astra H, care e mult mai simpla decat Vectra, la suspensie.

| MasinaIncepator explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu as vrea Opel. nu îmi plac

| Frank51 a răspuns:

In banii aia iei Passat B6, Golf5, Audi A4 B6, A6 C5, A3 sportback.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vw golf 5

| Alexandrionelu a răspuns:

Opțiuni ai destule, depinde ce vrei sa faci cu ea: mers mai mult prin oraș, sau mai mult pe distante mari; spațiu și confort sau consum mic.
Mașină cu 2, 4, 5 sau 7 locuri, etc.
Câteva idei: Jetta, Passat, C class, A4, A6, seria 3, focus, mondeo, mazda 6, Volvo s40, etc.

| MasinaIncepator explică (pentru Alexandrionelu):

De uz zilnic, și distante mari uneori... M-am gândit la un seria 3 E46.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru MasinaIncepator):

Daca o iei pentru uzul zilnic în oraș, plus câteva sute de km pe luna extraurban, cred ca mai potrivit ar fi un benzinar. Consumul este mai mare, dar întreținerea este mai ieftina. Nu ai egr, turbina, filtru de particule, probleme cu injectoarele, etc. Plus ca un diesel îl cam chinui pe drumuri scurte în oraș, nici nu are când sa se I calzeasca bine.
E46 este o mașină solida, fără probleme de serie, plus ca distribuția este pe lanț. Dezavantajul tracțiunii spate îl vei simții in schimb iarna. Dacă vrei ceva mai spațios și mai confortabil decât e46, uite-te și la e39.
Succes!

| MasinaIncepator explică (pentru Alexandrionelu):

Nu îmi place E39, este prea greu...
Tracțiunea spate chiar atât de greu e?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru MasinaIncepator):

Cu niște cauciucuri bune și un pic de experienta ar trebui sa te poți descurca pe zăpadă, bineînțeles mergând încet.
În schimb pe polei devine total incontrolabila. Eu am ajuns în șanț cu un e60, la o curbă larga, în care am întrat cu 40 km/h.

| MasinaIncepator explică (pentru Alexandrionelu):

Deci ar fi mai ok tracțiunea față?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru MasinaIncepator):

Avantaje și dezavantaje. Dacă îți place să conduci cât de cât sport, un e46 este un început. În afara de câteva zile pe an te vei bucura de plăcerea de a conduce o mașină agera, manevrabila și stabila.
Dacă ești un șofer liniștit, conduci încet și vrei in primul rand siguranță, atunci poți alege ceva cu tracțiune fata.
La bugetul asta este greu sa găsești ceva bun cu tracțiune integrala, deci 4x4 iese din discuție.
Nu exista o mașină potrivita pentru toată lumea, trebuie sa alegi ceea ce ți se potrivește ție.

| MasinaIncepator explică (pentru Alexandrionelu):

Sunt genul între siguranță, uz zilnic,. spatiu, comfort cât și puțină agresivitate in unele momente

| Alexandrionelu a răspuns (pentru MasinaIncepator):

Atunci in mare parte ți se potrivește un E46 318 sau 320, nu ai nevoie de mai mult pentru putina agresivitate uneori. La urma urmei cu încălzirea asta globala, iernile sunt tot mai scurte.
Mult succes!

| Alexandrionelu a răspuns:

Și inca ceva, diferența dintre e39 și e46 este de doar 100 kg (1490, respectiv 1390). Diferența de volum este mult mai mare. Bineînțeles, asta depinde de preferințele fiecăruia. Eu am avut e39, apoi e60 și acum am f10, deci sunt fan al seriei 5, deci sunt subiectiv.

| BogdanM275 a răspuns:

La 2000 de euro nu ai foarte opțiunii.

Ford KA, Hyundai Getz, Renault Megane sau Dacia logan (toate ca an de fabricație pana în 2007-2008) găsești lejer pana în 2000 de euro.