| Începătorul988 a întrebat:

Sugerati-mi si mie niste masini, decente pentru un incepator. Sedan/hatchback.
Ma intereseaza comfortul, interiorul, si fiabilitate.
Motor diesel, maxim 2000cm, minim 130cai.
Funda, si evaluez fiecare raspuns.
Buget pana in 5/6000€.
Dupa 2006.

13 răspunsuri:
| Ensiferum a răspuns:

Audi A3, golf5, audi A4, vw passat, seat leon.Sa ai o buburuza ca incepator mi se pare o prostie. Recomand masini 2002-2007 la inceput, o sa iti dai seama pe parcurs de ce. Pana inveti sa conduci o sa strici multe la ea apoi o sa regreti investia pe cand o sa conduci bine.

| Începătorul988 explică (pentru Ensiferum):

Am condus astra g caravan pana acum...
La audi a3 8p, si mk5 m-am gandit. Dar am auzit ca ar fi problematice, fiind motoare pump duse.

| Daniel09857 a răspuns (pentru Începătorul988):

Opel astra g caravan e o masina ok din punctul meu de vedere doar pentru carat, nu e facuta pentru drumuri lungi

| Începătorul988 explică (pentru Daniel09857):

Aia am avut-o, aia am folosit-o. Dar acum e momentul pentru altceva... mai mult comfort, si siguranta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incepator cu minim 130 de cai?
M-ai pierdut.
M-as uita la Opel Insignia, la bugetul si cerintele astea.
Sau o Octavia.
Daca ar fi sa vorbim doar de un incepator, care vrea diesel confortabil si misto de condus, un Ford Focus 1.6 TDCI ar fi mai mult decat suficient. Au mai multe versiuni, intre 90 si vreo 125cp, si se misca foarte ok. Eu nu sunt incepator, si m-as multumi chiar si cu ala de 90cp. Fuge 180 pe drept, fara probleme, iar tinuta de drum si confortul din Ford, nu le gasesti in orice masina.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La ford mi-a placut modelul Titanium, de 136cai. Dar nu gasisem absolut nimic de motor pe internet. asa ca o lasasem balta.

| xerxes1 a răspuns:

Suge-reaza-ti singur ca esti prea pretentios.

| Evolution a răspuns:

Hmm, eu mi-am luat un peugeot 207 SW (hatchback) din 2011 cu 6.000 de euro in 2016. Motor 1.6 diesel, 110 cp si consumul mixt e undeva la 5%. Masinile franceze sa stii ca sunt foarte fiabile, eu mi-am facut toate reviziile la reprezentanta si nu am avut nici-o problema cu masina. E perfecta pentru un incepator. Nu are minim 130 de cai asa cum ai cerut, dar iti spun ca am cautat si eu foarte mult (aveam 19 ani cand am luat-o) si cred ca am facut cea mai buna alegere. Acum preturile au mai scazut probabil si gasesti ceva si mai bun la banii astia. Dar sa cauti sa iti iei o masina dupa 2010. Sa nu ai probleme cu rugina / viata motorului s-a.m.d. Se simt anii la o masina si ai grija cand ti-o alegi ca majoritatea sunt dati km inapoi(ma rog, probabil asta stii deja). Eu pe a mea am luat-o la 90, 000 de km (am verificat reviziile in baza de date la reprezentanta, ca toate au fost facute acolo de cand e noua masina) si iti spun sincer, ca prietenii mei care si-au luat passat sau golf din ani mai vechi dar cu dotari mai multe, au avut mai mult de investit in ea decat mine.
Deci alegerea este a ta, eu ti-am spus doar ce am ales eu. Si crede-ma, am stat 1 an sa caut sa fie perfecta asa cum am vrut eu. Pe viitor cand termin facultatea, o sa ma indrept si eu pe ceva mai puternic si alta marca. Dar ti-am spus pentru un incepator ca raport pret / calitate, e perfect.
Succes!

| Începătorul988 explică (pentru Evolution):

Peugeot are piesele scumpe, din cate am auzit, si motoare slabe.

| Evolution a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu sunt deloc scumpe piesele. Iar de motoare nu stiu ce sa zic, ti-am spus ca eu de 2 ani nu am avut nici-o problema cu masina nici cu motorul, o duc odata pe an la reprezentanta sa ii fac reviziile (filtre, ulei etc.) si i-am pus si navigatie cu Android si iGO de pe aliexpress + camera pe spate si leduri si merge perfect si le-am montat singur, nu a fost complicat.
Nu stiu ce sa zic, eu ti-am spus sfatul meu. Eu am cautat mult cu taicamiu si mai ales ca si eu am fost incepator si trebuia sa ma ajute masina, am cautat cel mai bun pret raport / calitate. Am cautat ceva cu an cat mai apropriat ca sa nu am probleme sa imi pice piesele laughing iar legat de motor, nu sunt motoare deloc slabe. Masinile franceze (peugeot si citroen) sunt foarte bune.
Decat un motor de passat/golf/audi obosit de 200.000-300.000 de km, prefer un motor de peugeot "tanar" cu 96.000 in bord. Ma rog, acum are 130.000 dar crede-ma, trage foarte bine. Iar daca esti pasionat, poti sa ii faci un soft si sa pui ceva sport pe ea si sa ii maresti caii. Eu nu am facut asta pana acum pentru ca nu am simtit nevoia, trage prea bine si consuma prea putin ca sa ii mai fac soft + ca am si filtru de particule si nu am avut deloc probleme cu el, chiar daca unii spun ca se infunda sau altele, depinde foarte mult cum mergi cu masina. Eu am luat-o si cu km putini si revizii facute frecvent la reprezentanta. Ti-am spus ca am cautat mult.
Eu zic sa mergi pe ceva tanar si an cat mai apropriat, decat cu full dotari si cu motor obosit si sa incepe sa iti pice piesele din masina.
Acum faci cum crezi, eu iti spun din experienta mea si nu ca imi laud masina sau altceva, ca atunci cand termin facultatea vreau sa o schimb cu un bmw mai nou (e vorba si de gusturi aici, ca la femei laughing ). Anul trecut mi-am cumparat diagnoza din china ca la reprezentanta (ma rog, e copie) si am facut diagnoza la mai multe tipuri de peugeot si citroen. Eu zic ca merita sa mergi pe aceasta marca, e mult mai ok decat volkswagen.
Succes! si sunt sigur ca vei lua cea mai buna decizie happy, doar sa nu te grabesti.

| Începătorul988 explică (pentru Evolution):

Cu peugeot am mers cu un 407, si efectiv, pedala era jos, si simteai nevoia sa te legi de cel din fata ta...

| Daniel09857 a răspuns:

Vw passat b6
Audi a4 1,9 nu 2.0 ca 2, 0 are mari probleme
Mercedes E class/C Class 2006-2009
Hyunday Santa Fe 2007-2008
Bmw Seria 5 e60 2006-2009
Bmw Seria 3 2006-2010
Chevrolet Captiva 2006
Renault Laguna/Megane 2006+

| Începătorul988 explică (pentru Daniel09857):

Seria 3 mi-ar place doar facelift, depaseste bugetul.
1.9 are 105cai, nu ma intereseaza, nu vreau sa ma dau jos sa imping masina intr-o panta.
Mercedes e prea lumga pentru oras, Megan mi-ar place, dar nu are motorizari care sa ma satisfaca.