| Începătorul988 a întrebat:

Saptamana viitoare imi va ajunge noul membru al familiei, M3 E46. L-am cumparat din Anglia, de ce piese am nevoie pentru a ii muta volanul? Si cat ma costa la RAR? Un atelier bun care poate face aceasta modificare ca la carte?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Reprezentanta. Un particular poate sa iti faca mai mult rau decat bine la masina, am auzit povesti legate de conversia volanului pe stanga esuate. Probleme cu electronica sau nu mai mergea pedala de ambriaj etc. Poti plati 6000€ manopera mai ieftin nu cred ca e, oglinziile trebuie modificate din nou pentru ca aia de pe dreapta e mai larg deschis fata de aia stanga care e mai inchisa spre copilot si panoul de la usa stanga adaptat pentru oglinda stanga altfel nu vei putea adapta oglinziile doar daca mergi in dreapta sa le misti de la buton.

| mgtow a răspuns:

Hai in gb si stai aici. Salariu la saptamana, seriozitate si strangi bani. La pensie te intorci in tara iti cumperi o casa sau apartament si o duci bine daca tot ai volan pe dreapta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista modificare ca la carte. Tot o masina carpita iese in final.

| johnnny123 a răspuns:

Cu membrul ăsta nou al familiei ce ai de gând să faci? Să-l bagi în spital ca pe bunica ta, sau în copac ca pe mașina anterioară?

| Liviu a răspuns:

Nu ai nici o scuza.Romanu fudul, cu conceptii idioate.Iau masina scumpa, sa ma dau smecher.Si o iei cu volanu pe dreapta, apoi te interesezi(dupa ce o iei)ca sa ii schimbi volanu.Clar nu se schimba asa usor, ca altfel toti luam masinin din afara, apoi le schimbam volanu.E la mintea cocosului ca cu aia esti donator de organe. Putini stiu sa o conduca, e riscant.Eu pe astia cu volan pe dreapta, daca fac accident, i-as jupui de pielea de pe ei, apoi le-as topii oasele.Nu merita indurare.Cum sa conduci asa ceva? Suntem in Romania, conducem masini pentru romania.Pentru benzile din uniunea europeana.Cum sa conduci tu 'invers'? tu iti dai seama ca incepand de la biletele de la parcare care sunt pe partea stanga. Terminand cu 'depasirile' efectuate.Totul e riscant.Nu e treaba mea, atata timp cat nu te vad in trafic: ) de obicei ma uit de 10 ori cand vad pe unu cu volan pe dreapta

| mgtow a răspuns (pentru Liviu):

Eu am mers in Spania cu audiu din imagine volan pe dreapta si nu aveam treaba, cert e ca ma dadeam jos din masina cand intram in mall sa ridic bariera cu un cod de bara obtinut dar in rest niciun bai, in franta cand plateam autostrazile la fel ma dadeam jos. Acum e reinmatriculata in uk pentru ca am revenit la ei, cu romanii e imputita treaba - sant carutasi pe drum si soferii cam prosti toti in graba nu stiu de respect nimic.

| Liviu a răspuns (pentru mgtow):

Iti dai seama ca nu vorbim de un om care a stat in uk, vorbim de cineva care ia o masina sa o conduca in romania.Si o ia special pentru ca e mai ieftina, si e mult mai tunata ca una din Romania. Stim amandoi asta, el o ia pentru ca arata 'bine' la bani astia in Romania isi lua probabil ceva mai slabut.Si de asta, s-a uitat la dotari, si o sa se chinuies cu volanu asa happy ce sa facem, in plus, degeaba iti iei o masina f puternica daca tu esti incepator, sau nu o poti controla, e destul de dificil. Oricum fiecare face ce vrea, e doar parerea mea PERSONALA big grin si atata pot spune.Tu ai mai condus in uk, si nu te compari cu alti care conduc in Romania masini de uk happy

| romeo78 a răspuns:

O modificare ca la carte la ateliere acreditate pe marca BMW. Problema este că această conversie cu tot cu actele, aprobări, avize poate depăși valoarea mașinii cumpărate! De ce nu ați cumpărat unul cu volanul normal?
Aceste conversii se obișnuiau acum 30-40 de ani, când erau netehnologizate autoturismele. Acum, trebuie să vă gândiți că în compartimentul motor vor trebui făcute foarte multe modificări, iertare, dar cine v-a spus că puteți muta volanul, și-a bătut joc de dumneavoastră! Părerea mea este să încercați să o vindeți sau schimba, dar să nu vă apucați de mutat volanul!