| Alex_Alex_1996_8qQj a întrebat:

Se aude cand motorul e rece un scartait la cureaua de accesorii(ca un fluiarat). De la ce poate fi?

6 răspunsuri:
| DanyDav a răspuns:

Cureaua de la alternator probabil e murdara de ulei.

| sierra1 a răspuns:

"scartait la cureaua de accesorii"

care-i aia?

| Denila123 a răspuns:

Pune niste apa pe ea, ca asi revine

Bula
| Bula a răspuns:

Aluneca cureaua de antrenare.
Motivule pot fi:
- cureaua este unsa cu lubrifiant (ulei, vaselina) sau
- alungirea curelei sau
- s-a ingrosat uleiul /vaselina din mecanism si necesita forta prea mare pentru a fi miscat
Ultimele doua cazuri de obicei se intampla impreuna in cazul frigului,

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ulei prea gros la servodirectie, rulmenti pe duca la rolele intinzatoare, pompa de apa, compresor AC, pompa servo ori alternator (sau ce mai ai la acea curea), ori cureaua este veche, si e prea elastica.
Se poate verifica cureaua la ochi si palpare (elasticitate si uzura), intinzatorului i se verifica cursa si tensiunea, iar rolele se iau pe rand, si se invart manual (cu cureaua demontata), si se observa daca se invart normal, sau greoi (aproape gripat), si daca scartaie.
Rolele intinzatoare si alternatorul ar trebui sa se invarta libere, cea de la pompa de apa si compresor AC putin mai greu dar silentios, iar pe cea de la servodirectie e normal daca abia o poti/nu o poti invarti cu mana.

Răspuns utilizator avertizat