| edmondjulienont a întrebat:

Salut! Se poate ca numerele roșii ale mașinii sa fie eliberate pe 19.06 iar contractul de vânzare cumpărare al mașinii sa fie la data de 15.06 sau trebuie sa aibă aceeași data?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate, inmatricularea provizorie (numere rosii) se face atunci cand o soliciti si solicitarea se poate face doar dupa data contractului de vanzare-cumparare, cel mai repede cu acea data.

| edmondjulienont explică (pentru Ioandelasal):

Problema este ca am luat-o de la Timișoara iar furnizorul mi-a făcut contractul pe 15.06 iar numerele provizorii sunt pe numele lui făcute la data de 19.06.
Când am fost sa o înmatriculez la mine in oraș mi au spus ca este factura numerelor privizorii greșita.
Nu știu ce sa mai înțeleg

| Ioandelasal a răspuns (pentru edmondjulienont):

Sa inteleg ca este masina noua?
Nu are importanta, o poti inmatricula pe tine si asa, nu este vina ta ca furnizorul a gresit data inmatricularii provizorii.

| edmondjulienont explică (pentru Ioandelasal):

Da, mașina este noua venită cu numerele provizorii de la Timișoara, cei de la Călărași nu ma lasă sa o inmaticulez pentru ca are datele diferite

| Ioandelasal a răspuns (pentru edmondjulienont):

Nu te lasa s-o inmatriculezi definitiv?
Nu vad ce legatura are inmatricularea provizorie cu cea definitiva, mai ales ca n-ai facut tu inmatricularea provizorie.
Datele pentru inmatricularea definitiva se iau din actele pe care le depui, nu din inmatricularea provizorie.
Sunt si alte date diferite, cu exceptia celor doua indicate?

| suntserios a răspuns (pentru edmondjulienont):

Nu are nicio legătură înmatricularea definitiva cu Nr roșii. E o neînțelegere undeva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți scoate când vrei numere roșii după ce ai cumpărat mașină.

| GainushaOparita a răspuns:

Pot avea date diferite, dar nu poti circula cu masina fara aceste numere. Daca vrei sa o tii in curte pana vine cumparatorul cu ele, e OK, dar nu risca sa circuli.