| Levente99 a întrebat:

Salut si Sarbatori Fericite tuturor.
Am cumparat recent un modulator Promate FM12 dar cand am incercat sa il folosesc am intampinat cateva probleme.
1. Nu vrea sa redea melodiile de pe stick, desi toate sunt in format MP3. In schimb, daca leg telefonul prin AUX la modulator reda fara probleme orice de pe Youtube.
2. Asta mai mult legat de CD player. Am un CD player SONY (nu stiu exact modelul) care, sa zic asa, s-a cam trezit sa se distreze de capul lui; in sensul ca schimba frecventa singura. Eu setez modulatorul si CD player-ul sa zicem pe frecventa 95.7, cateva secunde merge melodia apoi schimba singura pe alt post (de obicei pe un post religios).
Stiti cumva care sunt cauzele acestor probleme?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Stick-ul trebuie sa fie de capacitate mica (sub 8Gb) si formatat FAT32.
Melodiile trebuie sa fie copiate direct pe radcina stick-ului, nu in foldere
Denumirea fisierelor trebuie sa fie scurta si SA NU CONTINA diacritice si nici semne speciale (doar litere, cifre si liniuta de unire)

2. Frecfenta trebuie sa alegi departata de alte posturi radio locale (minim 0. 5MHz), iar modulatorul sa aiba vedere directa pe antena radioului, sa aiba constant semnal mai tare decat alte posturi audio.
Radioul are RAF (reglaj automat al frecventei) si se "muta" automat pe postul care are semnal mai puternic.

| Levente99 explică (pentru Bula):

Mersi mult. Puteau macar sa specifice undeva ca trebuie USB in format FAT32.

| Bula a răspuns (pentru Levente99):

Pentru ce sunt specialistii? Sa le consulti.
Doar eu am scris aici pe TPU de N ori aceste cerinte.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. Înceracă alt stick / card.
2. Schimbă frecvența la modulator.