| Vlad_MH_2000 a întrebat:

Salut, sunt începător, am fost la taxe și impozite și mi-au zis în noiembrie 2019 ca am un an gratuit fără sa plătesc impozitul la mașină, cine îmi poate spune când se plătește iar dacă suntem deja în 2020? happy mersi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozitul pe masina se plateste de propietarul masinii la 31 decembrie anul anterior, in cazul tau cel care o avea la 31 decembrie 2019. Daca tu erai proprietarul la aceasta data atunci tu trebuie sa platesti impozitul pe 2020. Se poate plati in 2 rate, prima pana la 31 martie si a doua pana la 30 septembrie.
Daca il platesti integral, de regula pana la 15 martie, se acorda o reducere de 10%.

1 răspuns:
| antimulte a răspuns:

Daca e pe numele tau, iti va veni acasa decizia de impunere pentru taxe si impozite cand va fi de platit. Pe anul in curs la mine a venit din ianuarie, pentru 2 ap si 2 masini. Nu stiam ca ti se da un an gratuit dar e bine macar atat, si asa daca e pe numele tau si asigurarea, te taxeaza acolo destul.