| Anonim420420 a întrebat:

Salut. Sunt posesor de Logan cu instalație GPL. Sunt extrem de mulțumit de aceasta. Vreau sa trec la un Golf 6 1.4/1.6 cu instalatie GPL deja pusa sau sa ii montez eu. Ce părere aveti? Motoarele acestea de la VAG sunt compatibile cu GPL? Pot sa imi cumpar fara griji sau sunt ceva probleme la trecerea pe gpl? Pe logan nu am avut niciodata probleme. Multumesc frumos. Fara mistocari, dau funda.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"posesor de Logan cu instalație GPL. Sunt extrem de mulțumit"

e de neințes de ce ai trece la o alta veche, despe care nu știi cum a fost "forjată" zece sau mai mulți ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de golf 6 dar cele mai multe masini cu gpl am vazut sa fie golf-uri, loganuri, opel. Intereseaza-te bine sa iei de la cineva de incredere dar eu zic ca e un model bun pentru gpl

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Salut! Ce pot sa zic, cum esti si tu multumit de instalatie pe Logan asa poti sa zici de orice masina cu GPL. Am instalatia de aprox 3 ani pe Golf 6 1.4 TSI si nu a facut probleme. Aici e probabil o diferenta pentru motoarele astea, nu functioneaza 100% cu GPL, la drum lung unde poti merge la consum o sa se vada diferenta cel mai bine, raportul fiind undeva la 80% consum GPL si 20% benzina, insa in oras creste destul de mult ajungand la 40 sau chiar 50% consum de ambele parti. Singura problema ar fi costul daca vrei sa o montezi tu. Pe mine m-a costat 1000 de euro sa montez o instalatie Landi Renzo, si asta inca a fost ieftin deorece in alte parti imi cereau dublu. Ca intretinere ma gandesc ca stii deja ca unele service-uri sunt specializate doar pe anumite firme de instalatii asa ca trebuie sa iti gasesti un service si pentru asta.

| Gligore2000 a răspuns:

Motoarele VAG merg si mai bine pe GPL decat cele de la Renault.
Mi-a zis-o un instalator cu experienta cand am pus GPL pe Laguna. Zicea ceva de rezistenta supapelor.
In cazul tau instalatia costa in jur de 2000 de lei deoarece este secventiala simpla.Recomand toroidal cat mai mare de 47 litri ca sa nu stai sa alimentezi des.
Ideea este ca poluezi mai putin cu gpl, motorul este mai curat si te costa la jumatate orice deplasare fata de benzina.