| benga94 a întrebat:

Sunt un sofer nou deci fara prea mare experienta momentan am un golf 4 dar in maxim 6 luni doresc sa achizitionez o masina ceva mai buna
un buget undeva la 8 mii de euro
dilema e ca nu stiu la ce sa ma bag ce marca si ce combustibil
cu cine am vorbit pana acum parerile sunt impartite
parerea mea ca asi iesi mai bine cu benzia decat motorina?
la consum diferenta asa mare tare nu e
la piese cele pe dizel sunt foarte scumpe fata de benzina
deci cum sa o dai ca sa fie bine?
doresc ceva mai bunicel cu schimbator automat
astept parerile voastre!

5 răspunsuri:
| thezbx a răspuns:

Eu zic sa te orientezi si dupa pretul pieselor. dupa ce pui pe o lista cateva masini cauta cam cat costa aceeasi piesa pentru fiecare model. stiu ca pentru honda sunt scumpe piesele si greu de gasit, iar masinile gen jeep si alfa romeo sunt foarte prost facute in europa.

| NinjaBoyNr1 a răspuns:

Incearca un Opel Vectra, Astra sau Omega. Piesele sunt foarte ieftine.
Cauta ceva cu motor mic(maxim 2.0).
Sau daca vrei ceva puternic poti incerca Mazda RX-8 cu motor rotativ, dar sunt piesele scumpe si consumul este mare. Sper ca ti-am fost de ajutor.
Funda?

| Kreefy a răspuns:

Nu cred ca te influenteaza pretul pieselor la motorizare...
Diesel e mai bun, consum mai mic, putere mai mare.
Acum depinde si de tine, iti poti lua o masina cu un motor maxim de 1. 9diesel.
Vw Golf 5, Vw Passat, Ford Fiesta, Ford Focus, Ford Mondeo, Bmw Seria 3, Opel Corsa
Cam astea ar fi, in fine sunt multe, daca vrei si ceva care sa rupe acceleratia, dar sa si consume poti lua BMW / Audi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In bugetul tau iti recomand Opel Astra sau Insignia.
Nu stiu insa ce motorizari gasesti cu cutie automata.
Despre Astra 1.7 CDTI sunt doar laude, daca gasesti una automata eu zic ca e best buy in banii astia. Opel e fiabil, reusit, si ieftin la intretinere.
Volkswagen-urile au scazut dezastruos la fiabilitate, daca iei unul TSI (benzinarele de la Golf 6), cel mai probabil vei avea probleme.
Nu-i frumos sa comentez, dar am citit pe sarite celelalte raspunsuri... COPILASI! Nu-i lua in seama.

| qDani a răspuns:

Salut! Eu te as indruma catre un audi a4 1.8 tfsi sau 2.0 tfsi model din 2007-2008. Sau catre un BMW 318i 320i 2007-2008. Ambele sunt masini foarte bune si durabile. Iar revizia anuala este undeva la 1000-1500 lei. Si da, benzina este mult mai rentabila cu toate ca pe luna o sa adaugi un 50 lei la combustibil dar motoarele pe benzina sunt mult mai bune dupa parerea mea