| borsamm22 a întrebat:

ma numesc Mario am 19 ani am permisul cat B din luna martie anul trecut, am mai condus golf 4 variat (lung ) dar si scurt, Audi A3 (benzina, motorina) dar m-am decis sa cumpar si eu o masina a mea sa nu mai cer masina la prieteni, precizez ca nu fac mai mult de 10000 KM pe an, am vazut pe internet opel corsa, wv polo, Reno clio, punto ( cam astea sunt la bugetul meu limitat de maxim 1200 euro). Eu vreau sa merg la tg auto din Cluj (floresti) sper ca o sa am de unde alege. Eu vreau parere voastra, care este mai fiabila, consum, intretinerem costuri etc. Si tinand cont ca masina pe care o caut ar fi destul de veche 1999-2002 si nici nu am experienta in mecanica etc, la ce ar trebui sa fiu atent cand o cumpar, sa nu cumpar una sa o tin la service sau in garaj aiurea. Astept parerile voastre cat mai curand pentru ca sambata este targul si sambata vreau sa imi cumpar.

Răspuns Câştigător
| KissAndor a răspuns:

Salut. Si eu am fost in situatia asta acum 2 ani. Inainte de a merge la targ (cel din Tirgu-Mures) am avut bugetul limitat la 2500euro tot cu taxa, m-am uitat foarte mult pe internet cam ce as gasi in bugetul aceea, dupa ce mi-am ales 2-3 masini care imi placeau (Fiat Stilo, Skoda Fabia) am inceput sa citesc prin forumuri, fosti sau inca proprietari al acestor masini, iti dai seama in mare parte ce avantaje si dezantaje sau probleme au, asa ca dupa informatiile m-ai detaliate am ajuns la concluzia de a alege intr-un W Polo sau Ford Fiesta, desi stii cum ii calculele de acasa nu se prea se aseamana cu cele din targ dar eu am mers pe ceea ce am "facut acasa" desi am fost si eu cu un mecanic si prieteni care tot recomandau Opel Corsa sau Renault Clio, etc. pana la urma mi-am cumparat Ford Fiesta din 2004 4 usi motor 1.3 benzina cu 2200euro + taxa a fost de 1134ron masina pe numele meu ceea ce eu iti recomand sa nu o faci, asculta si de colegul "suntserios" si atentie la actele masinilor ca eu am depistat o problema cu un W polo tot acolo in targ. Nu te grabi, fi concentrat si atentie la preturile mega reduse. Bafta

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un renault megane coupe de 3 usi din 2001 nu da probleme la mecanica si rezista multi ani. Vezi uleiu sa fie schimbat la 10 000 km sa ai nivelu de lichid de frana, anticongelant, lichid de parbriz si filtrele le schimbi cand e nevoie mecanicu stie asta, cauciucuri multisezon sa nu pierzi bani sa le schimbi in fiecare an.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul lucru la bugetul tau e sa cauti o masina care are taxa de timbru platita, asta daca nu vrei sa ai scoti din buzunar inca pe atat sa inscrii un harb de 16 ani vechime

| borsamm22 explică:

Va multumesc la toti de sfat happy