| alexandrubt13 a întrebat:

Am un buget de 6800 euro pentru o masina am gasit un astra j nu brek54 mii km din 2011 de 1600CC pe benzina la 5950 euro un daster din 2012si 2013 sub 100000 km de 1600CC pe benzina si motorina preturi intre 6000 si 7500 euro sau un golf 2008-2011 pana in 140000 km preturi intre 4500 -6500 euro tot intre 1600-2000 capacit cilindrica tot pe benzina si motorina care ar fi cea mai rentabila de cumparat tinand cont si o recomandare combustibil sau poate alta masina din cele enumerate multumesc dores un rasp de la un specialist cat de cat in auto

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde si de starea masinii si unde vrei s-o folosesti.
Daca ambele sunt OK, atunci cu Astra mergi un pic mai bine pe sosele, dar cu Daster poti merge si pe camp, pana la marginea padurii sau raului.

| alexandrubt13 explică (pentru Bula):

Da stau la tara si soselele sunt pe aici varza nu stiu pote un daster sau dacia step.dar sa fie peste 1500ccmultumesc de rasp

| andreia67 a răspuns (pentru alexandrubt13):

Pentru mers pe camp/drumuri proaste e mai bun Dusterul ca e SUV nu masina de sosea (asfalt neted). La caroseria Dusterului as prefera un Diesel unui motor pe benzina.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca astra aia are pe bune 54k km e o afacere buna...

| alexandrubt13 explică (pentru suntserios):

Da asa spune dar cred ca trebuie sa ma duc si la un service cred ca astia dibuiesc daca e schimbat la km sau daca nu a fost accidentata lovita multumesc! sunt si incepator doram una cu garda mai inalta dar ce mai conteaza

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scrie si mai "compact", ca sa nu ne plictisim. La semne ai renuntat (sau nici nu te-ai apucat vreodata de ele), eu zic sa renunti si la spatiu. Peste vreun an o sa pui doar consoanele, si termini de scris tot, intr-un rand.
Hai ca se poate!
Revenind la subiect, Duster e foarte posibil sa aiba tabla proasta. Motoarele pe benzina de la Dacia/Renault sunt foarte rezistente.
Dar Astra J as zice ca e o masina mai de calitate decat Duster, iar faptul ca e mai mica o sa se simta placut la consum. Duster nu cred ca scade sub 6.5% extraurban, pe cand la Astra ar fi normal sa ia 5% extraurban.
Poti sa te uiti si dupa un Opel sau Alfa Romeo, cu motor 1.9 diesel 16V, de la 150cp in sus. E acelasi motor, CDTI/JTD, si e printre cele mai reusite motoare diesel cu injectie CR, de pe piata.
2.0 CDTI nu e la fel de bun.