| anonimbuc21 a întrebat:

Salut
Tocmai ce am curățat o aripă de rugină
Am dat cu grund
Chit
Și vopsea
După câteva luni a apărut rugina din noua
De ce? Grundul nu are rol de protecție?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui cum ai curatat-o.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Welcome to vopsitorie.
Pana nu tai absolut toata tabla corodata, va "inflori" la nesfarsit.
Grundul are rol de protectie pentru tabla noua. Cand il dai peste rugina, e ca si cum ti-ai deschide umbrela la o ora dupa ce te-a prins ploaia.

| relian a răspuns:

Nu ai curatat bine rugina, trebuie sa cureti pana cand vezi tabla curata ca noua, sa nu mai fie deloc acolo rugina.In cazul in care rugina este f adinca, se elimina bucata, se aduce alta bucata si se sudeaza acolo, apoi dai cu ce spui tu.