| anonimbuc21 a întrebat:

Salut.
Tocmai m-am apucat sa dau jos rugina de pe aripa.
Pana când tabla e argintie și lucește.
Da nu peste tot e asa.
Sunt multe pete negre ce nu vin jos.
E suficient peste sa dau cu grund? Sau va ieși la suprafață din nou rugina?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iese din nou rugina.
Petele negre sunt de rugina, iar daca nu le indepartezi, nu tine vopseaua decat vreo luna, apoi iese rugina.

| anonimbuc21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ar trebui sa insist cu smirchel? nu prea vor sa iese

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonimbuc21):

Cu perie de sarma sau sablare. Smirghelul nu intra in porii cu rugina, el slefuieste doar la suprafata.

| relian a răspuns:

De ce te chinui si nu ai luat o aripa noua sau una folosita la culoarea masinii tale, dar buna, neruginita? Asa scapai si sa mai vopsesti.
Cel mai indicat atunci cand vrei sa faci ceva la tablaria unei masini, este sa cauti table folosite cu vopsea originala, neruginite e si mai ieftin si mai frumos.
Te chinui degeaba.Bine nu ai spus ce aripa,fata sau spate, ca pe spate nu poti schimba, dar de este pe fata nici nu trebuie sa te apuci sa razi tu nimic, alta noua, ori folosita, nu merita sa repari tablarie daca se poate schimba.