| anonimbuc21 a întrebat:

Salut. as dori cateva sfaturi de la tinichigerii auto sau pasionati, daca vreau sa fac o masina, de exemplu o aripa, de rugina, care sunt pasii? de multe ori curatam, dadeam grund, dupa jumate de an aparea iar, trebuie ceva substanta inainte de grund? care sunt pasii

1 răspuns:
| SuNaM a răspuns:

Hai că îți zic fix cum am făcut eu la a mea de a ieșit super ok. Bine depinde mult și de cat de adâncă e rugina. Luam cazul in care e foarte adâncă. Se da cu șmirghel cat mai abraziv sa se curețe. Apoi se ia plasa și kit. Cu ajutorul lor reconstruiești aripa. Se întinde frumos și cu mișcări circulare întinzi primul strat de kit. ( Foarte important sa fie stratul mereu ud, iei un fas-fas și uzi mereu ). Când s-a uscat, șmirghel puțin mai puțin abraziv ( 1200 ). Iar strat de kit până arata ok. Iar șmirghel de 800. Apoi iei primele, dai cu el. După ce se usucă, șmirghel de 800. Apoi 2 straturi de vopsea și luciu.

PS: s-ar putea să fi greșit valorile la șmirghel dar iei din ce in ce mai puțin abraziv