| Hdhdj a întrebat:

Salut! Tocmai ce mi-am luat permisul si masina. Mai am unele probleme, cum ar fi ca imi moare motorul sau schimb gresit vitezele si se produce frâna de motor. Intrebarea mea este daca si vouă vi s-a intamplat asta sau mai bine sa imi spuneti ce greseli ati făcut voi prima dată cu masina voastră.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal. oricarui sofer incepator i s-a oprit motorul sau a mai gresit o treapta

| Frank51 a răspuns:

Dacă îți moare motorul la un semafor, în timp ce din spate vine o ambulanță din cauza ta este posibil să moară oameni, fiecare secundă contează! Nu vă mai urcați în mașină până nu o stăpâniți, mergeți într-un poligon sau într-o parcare mare(kaufland, lidl), și exersați manevrele până când le puteți face rapid și eficient. Nu se admit greșeli în circulație!

| DaniTDCI a răspuns:

Am avut instructor bun si nu am intampinat asa ceva nici in timpul orelor de condus dar nici in viata de zi cu zi.

| Adrian5575 a răspuns:

Ca sa nu iti mai moara motorul, trebuie sa ridici numai jumate piciorul de pe ambreiaj si dupa ce incepe sa se miste masina, il ridici de tot.

Levierul schimbatorului de viteze este intre treptele 3 si 4. Ca sa bagi 1 si 2, dai spre stanga si impingi pentru 1 si tragi pentru 2. Ca sa bagi 5, dai spre dreapta si impingi in fata.

| 1234568807 a răspuns:

Salut, eu am trecut examenul teoretic si urmeaza sa dau orasu peste cateva luni, problema cu plecatu de pe loc o am si eu, pana dau orasu vreau sa mai fac meditatii de conducere, ca sa nu ma trezesc la examen ca nu pot sa plec din loc, iar despre schimbatul vitezei nu am probleme, stiu sa schimb vitezele fara sa ma uit la maneta, la tine care e problema? nu le cunosti?

| Hdhdj explică (pentru 1234568807):

Ba da. Dar acum ca am masina mea parca sunt mai stresat... stiu sa bag in viteze dar uneori in loc sa bag din a 5 a in a 4 a pag in a 2. Si asta nu e bine

| XyloZdrack a răspuns (pentru Hdhdj):

N-are nimic, se turează, da o mai cureți de depuneri. Mai ales dacă e diesel, dă-i talpă cât mai des. Că altfel devine puturoasă. Cu schimbătorul ai timp să te obisnuiești.

| Hdhdj explică (pentru XyloZdrack):

Eu sper sa nu mi se strice cutia de viteze sau motorul... de asta sunt si stresat

| XyloZdrack a răspuns (pentru Hdhdj):

N-are treabă. Eu uneori mai schimb și fără să apăs ambreiajul, sincronizez turația cu viteza și nu are nimic. Mi-a alunecat și piciorul pe ambreiaj când eram în pantă șj voiam să bag a doua. S-a turat la 4000 da merge ca unsă. Acum 3 săptămâni, i-am schimbat filtre, de aer, motorină. Nu-ți fă griji. Doar să n-o faci prea des.

| 1234568807 a răspuns (pentru Hdhdj):

Asta e pe plan psihologic, trebuie sa te controlezi