| Kynezu_Iry_1988 a întrebat:

Salut..tocmai mi-am cumparat un hyundai tucson CRDI GLS 2.0 si merge super bine dar cand stau pe loc cu masina scoasa din viteza (motorul pornit) atunci cand apas pedala de ambreaj la eliberare daca o tin la 3 sferturi din cursa tremura pedala rau..si se aude si la motor. aveti idee ce poate fi? Masina trage bine si nu are probleme in mers! Multumesc

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Discul de ambriaj e deteriorat si e posibil sa necesite inlocuire cu alt disc de ambriaj.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar putea fi discul spart/exfoliat pe o portiune, dar asta s-ar simti mai ales in sarcina.
Daca zici ca in mers nu face nici o problema, ar putea fi rulmentul de presiune, sau altceva... Ar trebui sa mergi la un mecanic, macar sa vada problema, sa-ti spuna ce ar putea fi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

N-are nimic, asa se intampla la toate masinile cand se rodeaza, se creeaza acolo un mic joc. La Diesel e mai pronuntat. De asemenea, la unele masini jocul e mai pronuntat ca la altele, pana acum n-ai ninerit tu asa ceva. La cate masini am condus eu am intalnit si situatii d-astea (am fost la mecanic si m-a trimis la plimbare)

| Kynezu_Iry_1988 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pai da.Dar vibreaza f tare si se aude o bataie si pe la motor atunci cand vibreaza! Altfel masina trage bn..Pleaca bine dupe loc

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Kynezu_Iry_1988):

N-are nimic.