| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si ma gandesc sa imi iau un scuter, insa nu prea inteleg care-i faza cu permisul asta. Ce vreau eu sa iau este un Honda PCX 125. (125 cc) - acesta prinde in jur de 110 km/h iar permisul pentru scutere/mopede (AM) spune ca nu trebuie sa depaseasca 45 km/h, deci trebuie sa iau permis A1 (pentru motociclete)? Vreau sa stiu daca scuterul merge condus cu permis A1 si daca A1 este si pentru scuter.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru aceasta motocicleta ai nevoie de categoria A1, conform Codului rutier, citez:
"b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;"

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, pentru 125 cc ai nevoie de A1.

| AndreiMihai1233211 a răspuns:

Salut

Daca obti permisul categoria A1 primesti si AM
Teoretic orice depaseste 50cc nu poate fi condus cu AM dar practic toata lumea are scutere mai puternice