| gabytza2013 a întrebat:

Daca am permis categoria b pot sa merg si cu scuterul nu? acum am o dilema...ma intreaba un prieten ce se intampla daca bei 2 beri si te prinde politia pe scuter? iti ia permisul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa mergi, daca nu are peste 50 cmc.
Daca te prinde baut, sub 0, 80 la mie, iti da amenda si iti suspenda dreptul de a conduce.
Peste 0, 80 la mie este infractiune (inchisoare de la 1 an la 5 ani) si iti anuleaza permisul.

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca bei 2 beri si nu ai baut inainte inca 10 (dau si eu un numar) si te comporti normal, poti sa te urci si la volan.Numai daca nu faci vreo tampenie.