| reeeebook a întrebat:

am 16 ani si vreau sa-mi iau o motocicleta ...stiu sa merg pe bicla da nu la perfectie, mai cad din cand in cand da nu rau, as vrea sa stiu daca ar fi o idee buna si daca e greu sa mergi pe o motocicleta ...de invatat se invata ca nimeni nu s-a nascut pe motocicleta.dar as vrea sa stiu daca e chiar greu ca imposibil nu ewinking si daca pot sa dau la 16 ani de permis pentru ea (vreau un raspuns intreg si daca se poate de la cineva care are motocicleta si stie cum e ) ma-ti ajuta mult, multumesc!

Răspuns Câştigător
| KaPy2 a răspuns:

Pe motocicleta vrei tu sa mergi? îți trebuie categoria A, categ. A se ia de la 24 de aniwinking, poate tu vroiai sa spui moped(Scuter de 49 cmc) înveți repede cum sa mergi pe elwinking,sa nu-i dai tare ca te trântește de nu știi cei cu tine, eu când mi-am luat scuter am și căzut cu el și mi-am rupt mana, la pus naiba sa-i dau tare și când am ajuns în curba m-am pierdut nu am mai știut ce sa fac am încercat sa o iau da la viteza aia nu mai mergea luata, am prins pietriș și m-am dus, da stai liniștit ca oricine care a deținut un scuter a căzut măcar o datawinking

2 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

La 16 ani mai cazi de pe bicicleta? hm...fa scoala intai vezi cum te descurci si daca iei permis i-ati un scuter de 49.

| olivert1310 a răspuns:

Cu permisul pentru motocicleta sta in felul urmator: A1 il dai la 16 ani-conduci motoare de 125cc. A2 il dai la 18 ani si conduci motoare ce nu depasesc 35kw. Cu A-ul poti conduce orice motocicleta. Il dai la 20 de ani daca ai experienta de cel putin 2 ani pe A1 sau A2 sau la 24 de ani daca nu ai experienta anterioara.
Sfatul meu este sa inveti bine pe bicicleta. Daca mai cazi uneori nu e bine. Invata sa stapanesti bine bicicleta si apoi invata pe motor. De invatat nu e greu, inveti. Cel mai greu este sa te controlezi. Daca pe bicicleta scapi in cel mai rau caz cu o mana rupta cu motorul nu mai sta asa. In trafic poate te descurci dar nu te iarta altul. Atatia nebuni, inconstienti, incapabili sunt pe sosea si unde mai pui ca jumatate din ei sunt si "pilosi", te omoara si nu-i pedepseste nimeni. Invata bine pe bicicleta, nu sa mergi in linie ci sa faci slalom cu ea, apoi incepe pe una de 125 sau un enduro cu cilindree mai mare, pana te inveti. Nu-ti lua una puternica nici dupa 10 ani de experienta. Nu te ridica pe-o roata, cand ti-e lumea mai draga te faci de ras si mai poti sa si cazi cu ea. Daca vrei sa traiesti cat ti-este scris( sa nu mori din vina ta) stai in banca ta cu motocicleta, evita sa mergi in grupuri, sau insotit de teribilisti(cand esti cu mai multi intervine "rivalitatea'-fiecare incearca sa demonstreze cat este el de bun), bucura-te de motor pentru ca asta este sentimentul libertatii. Sa mergi frumos cu ea, sa faci calatorii cu ea si sa nu depasesti limita de viteza decat atunci cand se impune. Eu personal sunt un impatimit al enduro-touring-lui. Imi place sa calatoresc prin munti cu motorul. Un enduro este mult mai bland decat o vitezana. Ai grija si nu fa prematur pasul catre o motocicleta puternica. Urmeaza ierarhia si incepe cu cel mai mic. Odata cu experienta vei trece si la ceva mai mare. Bafta.