| crysty97 a întrebat:

As vrea sa iau iau o motocicleta, momentan am doar 17 ani dar nu in viitorul apropiat, totusi vreau sa stiu mai multe despre subiect daca este cineva cine ma poate ajuta, cum ar fi cand pot sa iau permis cu capacitatea cu tare de motor si cat ar costa unul

Răspuns Câştigător
| bogdanstefan12234 a răspuns:

Pai pentru ca s-a schimbat codul rutier, la 18 ani nu mai poti sa dai de A, o sa dai de A2(motociclete de pana in 250cmc) si iar abia la 20 de ani, dupa 2 ani experienta de A2 poti sa dai de A, daca nu dai de A2, abia la 24 de ani o sa poti sa dai de A.Cand o sa ai A-ul o sa poti sa iti iei orice motor, dar pentru ca o sa dai de A2 dupa 2-3 ani poti sa treci la ceva mai mare, una de 600 spre exemplu.O motocicleta pentru A2 este Kawasaki ninja 250r sau Kawasaki ninja de 300 cmc, sau Honda de 250, mai intai sa iti iei un echipament de preferat full, daca tii la viata ta, nu ca altii care umbla doar casca si mai circula si cu viteze mari, dupa zic ca nu au nicio vina ca au murit, un echipament foarte bun cat sa te protejeze bine, pleaca de la 1000-1500 de euro, iar un motor cum este acel Kawasaki ninja e in jur de 2500 euro second hand, e de preferabil ca primul motor sa fie sh ca o sa mai cazi, sunt mai multe despre motociclism, si eu am 17 ani si vreau sa dau la anul de permis pentru A2.

5 răspunsuri:
| crysty97 explică:

Si nu exista ceva motor mai mic ce sa mearga doar pana in 100 sau ceva ce sa il pot lua mai repejor...
Si mai bine merg cu bicicleta decat scuter

| bogdanstefan12234 a răspuns (pentru crysty97):

Daca nu mai ari rabdare sa dai A2 la 18 ani, poti sa dai de A1(motociclete de maxim 125cmc) de exemplu:Aprilia rs125 sau Yamaha r125, amandoua fiind motociclete sport.
Eu as mai astepta si as da de A2.

| crysty97 explică:

Si un honda de 250 cat are in bord?

| bogdanstefan12234 a răspuns (pentru crysty97):

Mai mult de 170 km/h nu poti sa mergi cu ea

| vocea a răspuns:

Pai daca vrei motocicleta trebuie sa astepti pana la 21 si iti trebuie A, daca nu astepti pana atunci poti sa iti ei scutere ceva de 49 cubi succes