| daniSpeedy a întrebat:

Am achizionat de curand un Opel Astra G din 2001, 1.6 16 V. Am ramas surprins de consumul cam mare in oras(undeva la 9% in conditii de mers economice subturata si in afara orelor de varf, si 11% la mers normal, nu sportiv!)
Asadar, m-am gandit sa ii pun o instalatie GPL, si am doua intrebari:
1. Cat de mult credeti ca afecteaza motorul din lunct de vedere al puterii si al uzurii in timp?
2. Exista vreo modalitate ca pe computerul de bord sa imi afiseze consumul de GPL, in loc de bezina?

Răspuns Câştigător
| controlby a răspuns:

GPL fara nici o ezitare, pe masina asta nu o sa-ti dai seama decat la portofel. cu instalatiile moderne de gpl nu simti diferenta de putere, mai ales la motor de 1.6 si motorul nu are ce sa pateasca, pornirea oricum se face pe benzina si dupa un timp trece automat pe gpl.este gresita ideea ca motorul se uzeaza mai repede. cel putin nu apuci sa-l vezi uzat, taximetristii fac sute de mii de km cu gpl, si nu au probleme de motor. cu un maxim de 50 mii pe an nu cred ca vrei sa tii masina asta inca 10 ani sa faci 500k de km cu ea. nu am vazut sa afiseze in comp de bord consumul la gpl. dar faci calculul de la full la full,, e simplu.

4 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Volvo meu din 97 merge inca din 98 pe gpl si inca porneste la sfert la -30*C [nu te astepta la asta si de la opel... masina nemteasca, facuta pentru temperaturi medii, nu subpolare] si de tras a mea trage perfect, insa consumul iti este exagerat de mare! Al meu are un 2.0 de 136 cp si consumul pe gaz cand merg mai tare si oras si in afara si alea alea cand schimb mai mereu pe la 5600 rpm mi se duce la 10-11% cand merg normal sta la 9% [de obicei o forjez in depasiri, pe dealuri si alte alea tongue nu-mi place sa stau prea mult pe contrasens!
Altceva, depinde si de gaz! Masina va trage mai bine sau mai rau in functie de calitatea gazului, daca pui de la o firma de la marginea nicaieriului cu un nume de care nu ai auzit pana acum nu stiu cum iti va merge... eu unul bag mereu gaz de la mol si nu am stres, merge, trage, nu are probleme, nu trage ca atunci cand merge pe benzina dar stiu ca am luat odata gaz de la firma nu stiu care si mi-a consumat 40 de litri, 300 km si de tras tragea de imi venea sa o imping la deal, mereu schimbam pe benzina cand aveam de depasit, foarte prost mergea, cand am venit inapoi acasa am luat de la o firma de unde alimentau taxi-urile, mi-a tras foarte bine, de consumat mi-a consumat undeva la 20+ de litri in 300 de km si de mers am mers mult mai tare la intoarcere ca imi tragea masina mai bine tongue
Normal, cat mergi pe gpl consumul e cu 10% mai mare, puterea cu 10% mai mica, cand schimbi pe benzina, totul revine la normal!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te miri? pai la ce te asteptai la un motor pe benzina, la o masina veche de 14 ani? e un consum normal. Gazul nu afecteaza motorul, daca e pusa o instalatie autorizata de cineva care se pricepe

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Instalatiile GPL secventiale nu prea afecteaza cu nimic, se simte putin mai puturoasa uneori, dar daca e nevoie isi ia singura benzina, daca mergi mai sportiv.
Consumul dat de tine e destul de normal, depinde insa de oras, anotimp si distantele facute. Daca te plimbi 100km in oras, cu motorul la temp. maxima de functionare si trafic lejer, poti scoate 6% cu un benzinar.
Cand iei masina cu motorul rece, ea merge cu amestec bogat o vreme. Daca mai pui si opririle la trecerile de pietoni si semafoare, creste consumul imediat.

| MariusF23 a răspuns:

Din punct de vedere al puterii si uzurii nu afecteaza deloc. Intreaba orice taximetrist.