| Neata_Marius_1994 a întrebat:

am cumpăr un bmw e90 si toate geamurile au sigla de la bmw dar parbrizul scrie pe el "saint-gobain sekurit" si am găsit 2 cioburi mici sub scaunul la mașina, credeți ca masina a suferit vreun accindent? Dau funda

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca parbrizu are alta sigla inseamna ca a fos schimbat.Cind schimbi un geam la masina il schimbi pentru ca e spart sau crapat, deci asta e.Acum ca avut accident masina nu ai de unde sa stii, un geam poate fi spart de oricine chiar si daca sare o piatra de pe strada. Daca vrei sa stii daca a avut accident trebuie sa verifici altceva, sa te uiti la tabla, la vopsea mai ales, pentru ca nimeni nu poate vopsi o tabla la masina exact cum este vopeaua originala. Apoi te poti uita la suruburile ce tin aripile, ce tin piesele pe acolo atit cit te poti uita.Asta daca te pricepi si stii ce zic.Un surub din fabrica e vopsit si daca pui cheia pe el se cunoaste, daca ai ochi.Sau suruburile gen stea sau mai stiu eu hexagon la fel chiar de nu-s vopsite se cunoaste daca il scoti. Unde mai pui ca unia cand repara mai incurca suruburile pun la aceiasi piesa suruburi cu cap diferit si asta e un semn. Apoi te mai poti uita la ce piese poti vedea si daca au ceva etichete, la fel piesele originale au sigla cum e la tine bmw chiar des fabricate de stiu si eu ce alta firma.Sau daca nu au si stii cam ce piese foloseste bmw atunci stii de o piesa e originala sau nu.Mai ales sa te uiti la radiatoare, ca de are accident alea se duc primele, cele mai multe accidente sin frontal, ca urmare se fac reparatii acolo si multi cumpara piese ieftin adica aftermarket, adica nu originale deci un mecanic bun care are ochi poate sti sau vedea.De parbriz vin trec pe linga masina ta dau cu o piatra l-am spat si aia e tot.Tu trebuie sa-l schimbi, bineinteles nu dai o caruta de bani pe unu de la bmw original cumperi unu ieftin ca tot geam este desi e mai slab calitativ, dar e tot geam.Cam asa stau lucrurile.

| OldSoul a răspuns:

Exista si aceasta posibilitate, dar cat timp nu exista alte urme nu ai de ce sa-ti faci griji.
Se intampla sa se mai fisureze parprizul, si poate la demontare l-au spart desteptii aia.
Nu-ti bate capul.

| Clorox a răspuns:

Se poate happy

| blAster85 a răspuns:

Probabil vreo piatra de la masina din fata, dar sa fi tu linistit poti sa arunci o privire sub capota si atunci vei vedea daca este ceva revopsit remontat daca a fost sasiul atins se vede.

| AleCuRaspuns a răspuns:

Hey. Exista o posibilitate sa fii existat un accident, dar e mica, fiindca daca nimic nu arata stricat sau murdar, poate veni de la altceva