| thekiller321 a întrebat:

am cumparat acum o saptamana o masina din Germania, tatal meu a cumparat-o, masina va sosi saptamana aceasta in tara, pe platforma, oare eu pot sa iau numere rosi daca contractul cumparare/vanzare este facut pe tatal meu?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai nevoie de procura facuta la notar, pentru a scoate numere pe numele tatalui tau.

| OldSoul a răspuns:

Salut.
Daca masina soseste fara numere sau cu numere definitive, (doar cu brief-ul mare si brief-ul mic) vei putea face un contract international fictiv intre persoana de pe brief (german) si intre tine.
In schimb, daca masina vine cu numere de zoll va trebui sa faci contract de vanzare intre tatal tau si tine, sau altfel spus intre persoana care figureaza in brief-urile noi si tine.
Asta desigur daca doresti sa scoti numerele pe numele tau, daca doresti sa le scoti pe numelele tatalui tau vei avea nevoie de o procura.

| L3genDarul a răspuns:

Lasati prostiile frate, cand vine masina o sa ai 2 brifuri daca e pe platforma, briful mare pe care e trecut neamtul si briful mic care e certificatul, tu faci act de vanzare cumparare german adica kaufertrag intre neamt si tatal tau sau cine o sa scoata numere rosii, atat si dupa poti scoate si inscrie masina fara probleme