| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Am in familie o Dacie 1310 din ianuarie 1995, cumparata noua de la Pitesti.O masina extraordinara,de care am tras foarte mult in ultimii ani, de cand tata si a schimbat masina iar asta mi a ramas mie.Eu intre timp mi am reparat Cielo, iar asta sta nemiscata sub un Sopron la tara.Acum 3-4 ani am revopsit-o si I am facut tratament anticoroziv, in rest nu a necesita investitii majore.Insa vechimea isi cam spune cuvantul si as vrea sa o aranjez,sa pot umbla fara sa stiu ca ma lasa in drum. Tinand cont ca e printer putinele neatinse de rugina,fiind impecabila la acest capitol,fara reparatii de tinichigerie,cu exceptia unui prag schimbat datorita faptului ca fusese atins,eu zic ca ar merita din plin o investitie, dar o voi face la vara.Chestia e ca repar ceva se strica altceva.In primul rand trebuie schimbate consumabilele,franele trebuie si ele refacute,chederele trebuie schimbate,cauciucul de la pedale la fel,blocul lumini,farurile,stopurile semnalizarile,contactortul becurilor mers inapoi(nu se mai aprindeau ultima data)semnalizarile merg aiurea,probabil e vreun releu ceva,a aparut si problema pornirii doar daca e impinsa,sau blocarea usilor,acum nu se mai deschid,iar clantele daca trag de ele raman ridicate(am observat problema asta si la alte Dacii).In alta ordine de idei, as dori sa o repar si sa pot circula cu ea fara teama ca ma lasa in drum la un drum mai lung.Si sa nu uit de un set de capace originale.Mai exista service-uri autorizate pentru Daciile astea mai vechi, sau e suficienta o reprezentanta Dacia? Piesele care nu se mai fabrica de unde le procurez?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Piese găsești la dezmembrări câte vrei.
Orice service te poate ajuta, ba chiar și un mecanic bun. Dar sincer, în afară de nostalgie, nu prea văd rostul cheltuirii banilor pentru ea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic, mergi la reprezentantele Dacia cu ea. Practic, actualii mecanici abia reusesc sa porneasca/conduca Dacie cu carburator, de reparat cam greu. La Dacie iti trebuie mecanic batran, migalos, altfel nu faci nimic. Se lucreaza mult mai greu decat la masinile straine, iar daca lucrezi superficial, strici piesele noi inca de la montaj.
Cel mai bine e sa mergi pe "do it yourself", cu informatii de pe www.daciaclub.ro (gasesti acolo teorii pentru cele mai banale lucruri, testate in timp de posesori mai batrani).
Cat despre chedere, cauciucuri, capace roti... Baga-ti p>^

| Serban_Albu_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu le pot gasi chiar pe nicaieri?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Ai sanse sa le gasesti la magazinele de piese Dacia, dar stocurile sunt in proces de golire de multi ani.
Chedere nu cred ca mai gasesti, nici cauciuc pentru pedale... Doar piesele esentiale pentru Dacia se mai gasesc, si alea de la diferiti producatori 'fantoma'.
Eu de exemplu am cautat maneta de semnalizare pentru 1310, 3-4 ani nu am gasit, dupa care am intrebat de curiozitate, din nou, la acelasi magazin, si aveau. Dar oricum, fata de cea originala, are niste fire foarte subtiri.
Vezi ce gasesti pe www.bestautovest.ro
Prin 2010 erau plini de piese, gaseai si repere de 1300 (faruri tip vechi, plafoniere, etc), dar s-a cam golit si asta.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stau si ma intreb cat de inconstienti sunt cei care trebuie sa asigure piesele si nu o fac.Aceste masini circula in numar mare si astazi, deci cererea exista.Nici pe comanda speciala nu se pot face, cum fac restauratorii? DE asta vreau sa apelez la o reprezentanta, eu nu ma pricep, masina are multe problem pe care eu de unul singur nu le pot descoperi.

| EneCristian a răspuns:

Recomand la dezmembrari sau online vezi ca am impresia ca o poti inregistra ca masina clasica.( apropo ai auzit de modelul sport cu usa lata?)