| Luna24 a întrebat:

Buna am un Jeep Patriot din 2008 și am probleme cu semnalizarile luminile de drum stergatoare și avaria ma puteți ajuta cu o schema a electrocitati la aceasta masina

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic scema electrica, mergi la un electrician sa te rezolve.
Avaria daca e defecta, e de al acel switch cum se numeste, acel butin ce apesi tu cand pui avariile.
Ala nu-i doar un buton, este cu tot cu releu sau ce o fi, ala e defect, cumperi altul, pui acolo si ai rezolvat treaba asta. Poate tot de acolo o fi si semnalizarile de nu-ti functioneaza bine.

Stergatoarele aia, vezi de la motorul ala daca no fi ars.
Luminilede drum, verifici becuri arse, sigurante arse, cum am spus schema electrica nu te ajuta cu mare lucru.

Schema electerica se numeste, nu schema electricitati cum zici tu.

| Luna24 explică (pentru relian):

Multumesc mult caut un electrician dar nu găsesc prea Ocupați sau Dezinteresați cu aceasta masina.

| relian a răspuns (pentru Luna24):

Atunci verifica si schimba tu. Cum am spus semnalizarea si avariile aia e defectiunea garantat, acel releu de semnalizare, ala din interiorul masinii, acel buton pe care tu apesi cand pui avariile.

Cumpara altul nou, schimbi si ai rezolvat problema.

La faruri, acolo primul lucru verifici becurile daca is arese, verifici sigurate, asta prima data, sa poti trece mai departe la alte verificari, caz in care siguranta si becurile is bune.
Tu nu ai spus ce anume se intampla la faruri si la astergatoare, sa dai detalii ce anume face, cum face, sau ce nu face.

Aia cu semnalizarea, am stiuto ca ai spus sid e avarii, stiu sigur ca aia este problema, acel releu, dar de restul nu pot spune nimic, pentru ca nu ai spus ce se intampla la stergatoare, sau la faruri.
Asa ca trebuie sa dai detalii, sa poata cineva sa spuna care ar fi posibile cauze.

| Luna24 explică (pentru relian):

Multumesc mult de raspuns vreau sa specific ca luminile avaria stergatoarele și semnilazarile pică toate odată masina merge pe drum ca a doua zi sa funcționeze o perioada după care pică din nou toate și așa cam de 2 luni

| relian a răspuns (pentru Luna24):

In cazul asta, ai probleme electrice, deci cabluri, stiu si eu alternator, baterie ce o mai fi acolo.
Din ce spui, nici o sansa sa rezolvi problema ta online, trebuie cineva sa fie acolo sa vada masina, sa verifice. Nu is elecgtricieni interesati? Da ce fac ceva moca? Odata cei platesti, duci orice masina, un meserias stie sa repare orice masina indiferent de brand.