| gapps a întrebat:

am nevoie de o explicate pentru ca mi-s-a spus de anumite pers ca motorul merge mai bine si trage mai bine daca intra aer rece in camera de ardere eu sunt de alta parere ca un aer cald ajuta sa faca explozia mai repede pentru ca este un fenomen ca si iarna focul porneste mult mai greu decat vara deci care e adevarul motorul cu interculer si turbo baga aer rece in camera de ardere sau cald

1 răspuns:
| Radu921 a răspuns:

Un aer cald ajuta la evaporarea mai fina a benzinei in carburator si deci un amestec mai omogen, iar in camera de ardere, aprinderea se face mai rapid. Un aer cald ajuta la pornire si cand motorul e rece.
Un aer rece e mai dens si asta face sa introduci in cilindru mai multe molecule de oxigen la acelasi coeficient de umplere. In general la sporirea puterii unui motor problema e sa introduci mai mult oxigen care sa poate arde mai mult combustibil (cum ar fi variantele turbo sau superbust de tip NoX).