| Barbu_Alexandru_Marian_1994_L8eY a întrebat:

am nevoie de un sfat bun. Am facut rost de 3 000 euro si vreau sa-mi cumpar o masina (Hatchback 4 usi ).
De preferat Ford sau Renaul, anul sa fie peste 2000, sub 200 000 KM parcursi, un motor echilibrat minim 85CP maxim 140CP. Ce-mi recomandat?
Astept parerile voastre!
Astept oferte! Sunt din Bucuresti, pentru o masina buna ma deplasez si in tara!

Răspuns Câştigător
| Marian_Codrutz_2000 a răspuns:

Renault megane 2 hatchback, 1.4 16v 98 CPhttp://olx.ro/......47xgY.html
Renault clio 2(LA 3000 ai masina calumea ) clio 3 (dar cam sare de 3000)
Clio symbol,(sedan)
Dar poti alege, de 3000 de euro un Reno megane 1 ph 2 din 2000, 2001 (cu 3000. iei masina, o inscrii. repari ce e de reparat si restul ii pui deoparte;) )
Nu te lua dupa faza ca, masina veche.km multi, dati inapoi,
Eu am Reno Megane Scenic din 2000.195 mii km.1.4 16v ....nu ai treaba cu el ....pe langa faptul ca e o masina fiabila, e si foarte spatioasa!;)
Bafta, sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil o fiesta se incadreaza in cererile tale

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa ai pretentii la km sub 200. 000km, in buget de 3000e... E o aberatie, mai ales ca in Romania ajung in special masini SH din Germania, unde 100. 000km inseamna 2-3 ani chiar si la o femeie.
Realitatea e ca masinile din 2000-2004 au in bord intre 220.000 si 280. 000km, pentru ca arata cinstit. Multe au si peste 400. 000km. E un risc ce trebuie sa ti-l asumi, cand cumperi o masina second.
Eu iti recomand Ford Focus 1.8 TDDI/TDCI, masina super ok, singurul punct slab fiind problemele cu rugina, care pot fi prevenite foarte usor, daca o tii curata mai ales iarna, si ii faci un tratament cu ceara dedesubt.

| MariusF23 a răspuns:

In banii astia gasesti sigur Clio 3 cu motor de 1.4 100CP, km relativ putini, de la proprietari.

| justadream94 a răspuns:

Recomand ceva cu un consum cat mai mic. renaul megan, clio..ford mondeo