| Andrei199114 a întrebat:

Salut detin un Seat Ibiza 2001 1.4 16v motor AUA am aproxmativ 128.000 km parcursi i-am facut schimbul de ulei acum cateva saptamani si astazi dupa 20-30 km parcursi mi-s-a aprins becul de ulei (rosu) a stat aprins cateva secunde si s-a stins, am lasat masina o ora am verificat uleiul si era pe mijloc pe joja, de la ce poate fii? Posibil sa am scapari de ulei?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ciudat. Dar nu cumva becul ăla arată și dacă se încarcă sau nu bateria, sau ai indicatoare separate? Dacă e unul singur, ar putea fi un semn că alternatorul are cărbunii uzați și trebuie reparat.
Dacă nu, ar putea fi de la senzori.
Lichidul din vasul de expansiune (antigelul) e curat, sau are urme de ulei? Dacă nu e limpede și sunt pete de ulei prin el (sau dacă uleiul din baie are culoare albicioasă - emulsie) se poate să ai o fisură de bloc motor sau de garnitură de chiulasă.

| Andrei199114 explică (pentru mihai69):

Nu, becul de baterie arata altfel, lichidul de antigel este curat si mi-se pare ca deasupra la motor pe carcasa sunt niste pete cam mari negre este posibil sa fie ulei? Altceva nu cred ca ar putea fi.

| mihai69 a răspuns (pentru Andrei199114):

Nu știu ce pete ai tu acolo; o fi ulei, o fi înghețată sau Pepsi - poate fi orice. Curăță bine peste tot cu o cârpă și observă dacă apar pete noi.
Nu ai spus dacă uleiul din baie e curat, relativ limpede. Dar cred că este, însă mai bine verifică.
E ciudat, cum ziceam. Ține-o sub observație și mergi imediat la un service, dacă mai apar semnale. Măcar să citească memoria erorilor din calculator, poate se dumirește careva ce a provocat semnalizarea.