| Stefa0072004 a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare, cu permisul de categoria B (experienta sub 1 an) pot conduce scuter cu motor de maxim 50 cm? Este cam ma fel cum se conduce o bicicletă sau este obligatoriu sa se facă acele lecții de condus? Ma interesează doar scutere

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Astfel, la articolul 241, alineatul (2) din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificările și completările ulterioare, se introduce o nouă literă, lit. g1), cu următorul cuprins:

g¹) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile și pentru motociclete cu transmisie automată cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg, categoria A1, cu condiția ca deținătorii permiselor să aibă vârsta de minimum 24 de ani împliniți, o experiență de cel puțin 2 ani de conducere pentru categoria de vehicule B și fac dovada, printr-o adeverință, că au absolvit un curs de pregătire practică de minimum 10 ore în acest sens în cadrul unei unități autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule.

Adeverința obținută se înscrie în Registrul național al cursanților gestionat de către Autoritatea Rutieră Română, iar informația deținerii acesteia se transmite pe cale electronică Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări în vederea introducerii mențiunilor corespunzătoare în Registrul național de evidență a permiselor de conducere și a vehiculelor înmatriculate. "

| Stefa0072004 explică (pentru Simpatic):

Mentionez sub 1 an de experienta. Multumesc

| Simpatic a răspuns (pentru Stefa0072004):

Permis categorie AM: se poate conduce de la 16 ani, in categoria AM sunt incluse mopede cu doua sau trei roti, a caror viteza maxima este intre 25 km/h și 45 km/h. Aceste modele sunt echipate cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, după caz, electric, a carui putere nominala continua maxima nu depaseste 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaseste 350 kg, neincluzand masa bateriilor in cazul vehiculului electric.

Permis categorie B: se poate conduce de la 18 ani si include si categoria AM, ale carei detalii le-am mentionat anterior. Orice posesor de permis categorie B poate conduce, deci, un scuter/moped de maxim 50cc. In plus, posesorul acestei categorii, poate conduce mototricicluri din categoria L5e, cu conditia implinirii varstei de 21 de ani: "Art. 241 din OUG 195/2002, republicata: g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor avand o putere de peste 15kW, cu conditia ca detinatorii permiselor sa aiba varsta de 21 de ani impliniti."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poți conduce. E irelevant de când ai permis.