| drbromz a întrebat:

Salut TPU! Am o intrebare la care tot caut raspuns si nu am gasit momentan ce ma intereseaza.

Am un prieten care a fost implicat intr-un accident rutier. Persoana care a cauzat accidentul si-a recunoscut fapta si a inceput demersul amiabil intre participanti. Intr-un final masina prietenului meu a fost declarata dauna totala si o firma a licitat sa achizitioneze "epava" pe o anumita suma de bani.

El tot sustine ca nu are nici o treaba daca demonteaza piesele de pe masina (respectiv piesele tip tuning, evacuare, finale, bara spate, etc) si le inlocuieste cu originalele. Mie mi se pare o prostie extraordinara pentru ca firma respectiva a oferit suma de bani pe baza pozelor din dosarul de dauna, unde componentele se vad clar.

Cunoaste cineva sau imi poate oferi un site unde pot citi mai multe despre cum este considerata aceasta actiune? Din punctul meu de vedere imi suna a frauda pe fata si risca sa piarda oferta firmei de dezmembrari si poate chiar mai rau sa refuze asiguratorul sa plateasca sau sa renegocieze. Va multumesc.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este neaparat o frauda, atunci cand evalueaza epava firmele de asigurari nu iau in calcul modificarile care nu sunt trecute in CIV, care de obicei ar creste foarte mult valoarea epavei, prin urmare eu socotesc ca nu ar fi indreptatite sa le primeasca. Preventiv, as notifica asta asiguratorului in scris.

| Violleta2022 a răspuns:

Este intr-adevar considerata frauda, daca inlocuieste piesele masinii implicate in accident cu altele.
I se va putea refuza plata daunelor de catre agentia de asigurari, daca el dezmembreaza si schimba piese care nu au fost pe masina in momentul accidentului.
Firma de asigurari nu negociaza nimic, ei fac raportari si constatari ale daunelor, platind conform acestor rapoarte, ca nu sunt la piata sa se negocieze ceapa si ridichile.

| Alex1322 a răspuns:

Cand prezinti ceva cu poze si dai altceva este inselaciune. O sa fie probleme.