| ElenaSt2011 a întrebat:

Buna tuturor.

Am terminat vineri orele de teorie la scoala de soferi si am o intrebare.

Care masina este mai usor de sofat, cea pe benzina sau cea pe diesel?

Nu m-as fi gandit nicioadata sa intreb asta, dar secretara scolii de soferi mi-a zis ca pot alege ce tip de autoturism sa sofez in cadrul scolii.

Ea a zis ca a incercat ambele tipuri de masina si la masina pe benzina i s-a oprit motorul de cateva ori (in timp ce la masina pe diesel asta nu s-a intamplat niciodata), iar masina pe benzina aluneca mai repede (sau ceva de acest gen), in timp ce masina pe diesel merge mai lent si nu aluneca asa repede ca masina pe benzina.

Imi poate scrie cineva daca este adevarat asta?

Stiu ca este important sa inveti sa sofezi si sa stapanesti volanul (practic asta conteaza cel mai mult), dar, chiar este adevarat ca o masina pe diesel este mai usor de sofat decat una pe benzina?

Voi care tip de masina ati alege in locul meu (si de ce)? (Pot alege un instructor care are masina pe benzina sau unul care are masina pe diesel).

Nu cunosc nici un instructor, nici nu stiu pe nimeni care sa fi facut scoala in acelasi loc cu mine sa imi poata face o recomandare (care din instructori are mai multa rabdare cu elevii, care explica mai bine, dar mi s-a spus ca toti instructorii au rabdare).

Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Nu conteză asta. Orice mașină este ușor de condus. Dar mulți spun că loganul este ușor de condus pentru tineri. În orice caz toate mașinile au servo direcție. Chestia cu diesel și benzină ține de consum. Cele diesel întotdeauna o să aibă un consumn redus de combustibil.
O mașină diesel este de preferat să aibă lumea pentru consum redus. Nu nu aRe legătura asta, la toate e la fel. Poți să virezi la fel cu o DAcie pe motorină și una pe benzină.
Eu aș alege Dacia Logan cea din 2012, sau Volkswagen Passat, Dacia Sandero. E bine să înveți pe Dacie și neapărat pe mașini cu cutie manuală și nu automată. Nu are rost asta, nu o să știi nimic nii să schimbi vitezele la cea manuală.
TU din ce oraș ești la ce școală ai făcut?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu un motor diesel nu vei avea probleme la pornirea de pe loc, la cel pe benzina e posibil sa se mai opreasca da nu faci manevrele corect. In rest nu e nicio diferenta

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pentru mine nu e nicio diferenta. Pentru tine probabil ar fi mai bine sa inveti sa conduci pe benzina ca ala e condusul adevarat.