| Mirceadumb a întrebat:

am o intrebare si va rog sa ma lamuriti: care sunt toate tipurile de lumini pe care le are un autovehicul. ma refer la faza scurta/faza lunga si cum se mai numesc acestea + cand trebuie sa le folosesti. cate becuri sunt pe fata si cate sunt pe spate pentru. fiecare lumina.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde la ce masina, mai difera cate un pic.

In fata ai vreo 5 becuri (sau 4, sau 3 depinde). Unul pentru lumina de pozitie, unul pentru faza scurta, unul pentru fara lunga si unul pentru proiectorul de ceata. Plus becul de semnalizare. Unele masini nu au proiectoare de ceata, altele folosesc acelasi bec pentru faza scurta si lunga.

In spate ai luminile normale care se aprind odata cu farurile, becul de semnalizare, becul de frana si becul pentru mers inapoi. Unele masini mai au si un bec suplimentar foarte puternic pentru ceata (e tot pe rosu)

| Florian20405 a răspuns:

Salut!
Becurile pentru autovechicule difera de la o masina la alta, dar majoritatea, nu toate atentie, au H7.
Modele de becuri sunt asa H1, H4, H9, H11, Hb3,hb4,D2S,D2R.
Pentru proiectoare sunt h1 si h3.
Faza scurta se va folosi permanent,fie zi fie noapte, deoarece este obligatoriu. Faza lunga in general se foloseste noaptea, dar cand nu vin autoturisme/autocamioane din parte opus, adica dupa contrasens, deoarece ii poti orbi.De asemenea nu este recomandat sa folosesti faza lunga pe timp de ceata, deoarece vizibilitatea va fi si mai scazuta, daca ai proiectoare sunt indicate.
Bafta!