| Croitor a întrebat:

Am o intrebare, va rog sa raspundeti urgent!
Are dreptul politia rutiera sa se ia dupa un motociclist cu sau fara casca de protectie?
va rog frumos raspundeti-mi urgent!
si va rog dati-mi dovada din regulament ca sa pot vedea si eu!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa nu se poata lua? Politia rutiera are dreptul sa opreasca pe oricine oricand. Daca respectivul motociclist nu a oprit la semnale atunci logic ca il pot si urmari.

| OldSoul a răspuns:

Da, are tot dreptul, daca nu vei purta casca vei fi mai mereu oprit, si felicitat cu cate o amenda.
Articolul 36, aliniatul (2)Pe timpul deplasarii pe drumurile publice, conducatorii motocicletelor, mopedelor si persoanele transportate pe acestea au obligatia sa poarte casca de protectie omologata.

| DryIce a răspuns:

Da, si mai ales daca n-are casca ...omg normal si ii da si amenda pentru casca. Si inca ce amenda. Casca e ca si centura la masina sau poate mai importanta. Daca e mazga sau o balega pe drum si aluneci te lovesti la cap intrii in coma, daca ai casca n-ai nimica de obicei, poate un picior rupt da nu mori.

| Liliana_Hurdea_1979 a răspuns:

Da, desigur ca da, legea de astazi include foarte multe regulamente rutiere si in primul rand, politistii se pot lega de orice automobil care incalca vreo lege! Deca politia se dupa un motociclist de buna voie, vor fi suspendati la politie ( suna ciudat, nu? ), in orice nu as sugera ca cineva sa mearga fara casca de protectie, nu, nu!

| suntserios a răspuns (pentru Liliana_Hurdea_1979):

Vor fi suspendati la politie. Lol. De unde scoate fratilor tampeniile astea de raspunsuri?