| Mdea721 a întrebat:

Sunt Biker,iar eu si prietenii mei stam mereu si ne dam intr-un parc.
Pe acolo patruleaza politia locala si mereu se iau de noi.
Motivul este de fiecare data: Nu aveti voie sa va dati prin parc.
Din cate stiu eu,politia Rutiera se ocupa de noi.
Intrebarea mea este daca politia locala are dreptul sa ne dea amenda sau are dreptul doar de a ne retine pana vine politia rutiera. Multumesc, funda!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia rutiera are atributiuni privind circulatia pe drumurile publice, aleile parcului nu sunt drumuri publice. Acolo are atributiuni politia locala, asa ca au dreptul sa va amendeze, daca incalcati vreo prevedere legala sau a unei hotarari a Consiliului local, incalcarea carora este prevazuta drept contraventie.

| alessia5158 a răspuns:

Parcurile publice apartin domeniului public. Prin urmare, numai politia locala are autoritate si numai acesta va poate amenda. Politia rutiera are autoritate numai asupra circulatiei pe drumuri publice, nicidecum asupra circulatiei pe aleile unui parc.

| Rulz_RobotzEl_1990 a răspuns:

Eu sti-am ca daca te plimbi pe drumurile publice se intampla sa se ia de tine, dar asa nu vad dc s-ar luahappy