| Andri123 a întrebat:

Am o masina cumpărată de la unchiul meu care este plecat in Germania. Pe asigurarea masinii sunt trecut si eu ca utilizator, în momentul de față masina este pe numele lui pana anul viitor cand vine. In caz de accident mai este nevoie de el daca sunt trecut si eu pe asigurare? Mentionez ca este la euroins

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu pentru ca esti figurat tu ca sofer alternativ

| Violleta2022 a răspuns:

Daca masina este cumparata si este deja pe numele tau, ce treaba mai are unchiul tau cu asigurarea?
Tu esti propietarul si tu trebuie sa ai asigurare pe masina ta, doar ca-i foarte scumpa fiindca esti incepator.

| Andri123 explică (pentru Violleta2022):

Masina este cumpărată, doar ca nu am putut face actele deoarece el este plecat in Germania pana anul viitor, nefiind in tara nu am putut efectua contractul de vanzare cumpărare si sa-mi ofere certificatul fiscal. Am luat o asa ca doar este unchiul meu. Oricum este luată din 2019 Și abia in 2021 vine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andri123):

Odata ce nu exista acte de cumpare pe numele tau, legal, tu nu esti propietarul masinii!

| Andri123 explică (pentru Violleta2022):

Crezi ca nu stiu ca nu sunt proprietarul? Eu am întrebat dacă mă ajută cu ceva ca pe asigurare figurez si eu ca utilizatorul masini.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andri123):

Daca ai asigurarea in mana, citeste ce scrie pe ea, fiindca noi nu avem cum ghicii daca el te-a trecut pe asigurare, te-a mintit, sau a avut in intentie si nu a facut-o acnd a vazut cat este de scump sa adaugi un incepator.

| Andri123 explică (pentru Violleta2022):

Proprietar : xxx
Si se mai adaugă că utilizator al masini : numele meu. Ceva gen. Scrie pe asigurare ca sunt si eu ca utilizator in care sunt datele mele personale

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andri123):

Atunci esti in regula, odata ce s-a mentionat numele tau, esti asigurat!