| Marcu_Stefan_2001 a întrebat:

Am o motocicleta de 125 cu care am avut accident, cadrul este ok însă mi-am spart motorul. Eu mai am o motocicleta identica care mi-am cumpărat-o pentru piese însă nu are acte. Pot sa ii schimb motorul de pe una pe alta având în vedere ca motocicleta dezmembrata nu are acte? Menționez ca motocicleta dezmembrata a fost radiata în străinătate pentru a nu mai plăti impozit.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti! Deoarece fiecare motor are o serie, cu care se inregistreaza la RAR.

| UserRo10 a răspuns:

Este exact ca la masini. Poti schimba motorul doar daca motocicleta donatoare are exact aceleasi apecificatii(acelasi motor, aceleasi caracteristici constructive, etc...)

| Marcu_Stefan_2001 explică (pentru UserRo10):

Amândoua motociclete sunt identice, mulțumesc pentru răspuns!

| Cedry2k8 a răspuns:

Daca cealalta are tot 125cc, merge. Trebuie sa inregistrezi la RAR chestia asta, iar ei iti vor scrie pe talon, la mentiuni seria de pe noul motor.
Totusi, ar putea merge si sa l schimbi fara sa spui la nimeni. Am un prieten cu un bmw cu motor de fabrica 2.0 si el are 2.3 pe ea, si merge asa de vreun an sau doi. Intereseaza-te pe net despre schimbarea motorului la un vechicul.

| Marcu_Stefan_2001 explică (pentru Cedry2k8):

Mai am o întrebare, te întreabă undeva de proveniența noului motor? Sau asta nu contează?

| Marcu_Stefan_2001 explică (pentru Cedry2k8):

Bun, și dacă îmi expira itp-ul la motocicleta, ce fac? Acolo nu mai verifica seria motor?