| Ionut321123 a întrebat:

Ce acte imi trebuie de la samsarul de la care am cumparat masina? Masina a fost radiata de catre proprietaru din carte pe numele samsarului iar samsaru a circulat cu ea 3 saptamani fara sa o treaca nicaieri la fisc sau in alta parte si apoi mi.a vanduto mie. Ce acte imi trebuie de la el ca sa pot trece masina pe numele meu? Mentionez ca am toate actele masinii si fiscalu de la proprietaru din acte da am inteles ca imi mai trebuie ceva neaparat si de la samsaru de la care am cumparat-o

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti mai trebuie un contract de vanzare-cumparare, incheiat cu proprietarul din acte si o adeverinta obtinuta de acesta de la ANAF, in legatura cu taxa de prima inmatriculare/de poluare sau timbrul de mediu, dupa caz, in care se prevede ce taxa a fost platita de acesta la inmatriculare si daca a fost sau nu recuperata. In functie de ce va scrie in aceasta adeverinta va trebui sa platesti ori sa nu platesti nu timbrul de mediu la inmatricularea pe numele tau.