| Costel_Pirvu_1992 a întrebat:

AM o problema, alaltaieri am inmatriculat o masina, si ieri m-a prins o camera pentru rovigneta. Dupa 20-30 de minute am achizitionat o rovigneta pe 7 zile. Mentionez ca nu aveam de unde sa cumpar rovigneta inainte de punctul respectiv de control. Intrebarea este urmatoarea, daca am cumparat rovigneta, ma mai astept la amenda?

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Pe rovignieta scrie si ora. daca te-a luat camera, da, poti primi amenda.

| perladunarii a răspuns:

Pai si de unde stii ca te-a prins camera? Idee e in felul urmator: ei te verifica in baza de date, daca tu nu ai rovineta atunci iei amenda! Poti desigur sa ii dai in judecata si vei castiga cu siguranta, pentru ca tu ai rovineta pe ziua respectiva, dar o sa te coste mai mult decat amenda!
Dar eu iti recomand sa astepti, nu stiu cum functioneaza sistemul dar cred ca daca te filmeaza o camera nu inseamna neaparat ca in momentul acela te-a si verificat in baza de date!
In cam 2 3 saptamani daca nu primesti nimic de la postas inseamna ca nu ai luat amenda!

| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

Nu mai ai problema dar se pot lua rovinete si prin sms sau rogi pe o ruda sa mearga la o benzinarie sa cumpere pe nr tau