| crzmax72 a întrebat:

Bună ziua TPU!
As avea o întrebare despre amenda pentru lipsa rovinieta, și mai exact ieri cred ca am fost luat cu camera de pe mașina de control trafic, și după aia am cumpărat rovinieta pentru 7 zile, o să fiu amendat oare, sau mi se va șterge amenda? Mulțumesc pentru răspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost prins sigur vei fi amendat, faptul ca ai cumparat rovinieta dupa aceea nu te absolva. Rovinieta este valabila de la ora cumpararii, conform OG 15/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(8^1)Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24, 00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat."

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Da.