| irina20 a întrebat:

Buna seara,
am si eu o mica "problema", intrebarea e urmatoarea:
Azi e luni, daca spun ieri seara la ce se refera, la duminica seara(aseara)sau la sambata seara(alaltaieri)?

Răspuns Câştigător
| PastilăBă a răspuns:

Scz. duminicalaughing
m`am incurcatlaughing

8 răspunsuri:
| PastilăBă a răspuns:

Normal ca se refera la sambata searawinking

| pwp a răspuns:

Duminica happy

| Cubulets a răspuns:

Pai buna intrebare
Aseara venea luni
si ieri seara venea duminica
si ieri a fost duminica
hai ca m-am incurcat de tot laughing
nu mai dau raspuns laughing

| Roberta00 a răspuns:

Ieriseara= sambata deoarece ai zis ca e luni(ziua) daca zici ca ieriseara=duminica atunci aseara=? Luni?

| Echo a răspuns:

Azi e marti

| Alynutzaaa a răspuns:

Poi daca azi e luni si tu zici "aseara" asta inseamna ca a fost duminica seara pentru ca nu avea cand sa fie alta seara, doar in trecut!

Cand spui deja "ieri seara" ar fi corect sa faca referire la sambata seara! Insa noi suntem tentatzi sa folosim "ieri seara" chiar daca e vorba despre seara trecuta deoarece nu se spune " ieri ziua " ci doar "ieri", de aceea mentioneaza ca de fapt era ieri seara!

Parerea mea este ca se refera la duminica seara pentru ca daca ar fi dorit sa faca referire la sambata suna in felul urmator : Sambata seara!

| ThinkPinkBb a răspuns:

Aseara(duminica seara)

| NoBoDy_9430 a răspuns:

Mai, ia nu mai face pe tufa mica inflorata...
Daca zici ieri seara si azi e luni inseamna ca te referi la seara de duminica.