| Learoyd a întrebat:

Salutare!
Vreau sa ma lamureasca si pe mine cineva in legatura cu amenda de la rovigneta. Am fost prins ca circulam in luna aprilie fara rovigneta pe data de 28. Problema este ca eu a doua zi am trecut din nou prin fata camerei si gen m-a prins inca odata. Azi mi-a venit amenda pentru data de 28. Este posibil sa primesc si urmatoarea amenda? Sau odata platita una, scap de restul? Astept raspunsuri! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG 15/2002, cu md. si compl. ulterioare, art.9, alin.(8), nu se sanctioneaza contraventiile savarsite pana la data comunicarii procesului-verbal de contraventie, citez:
"(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenţiei se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancţiunii contravenţiei. În intervalul de la data săvârşirii contravenţiei până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenţiei nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul."
Fata de aceste prevederi nu vei mai fi sanctionat pentru contraventiile savarsite in perioada de dupa data de 28 aprilie si pana la data comunicarii p.-v.c.

2 răspunsuri:
| Learoyd explică:

Update: Am fost prins si dupa o saptamana... cand trecuse deja luna eram la inceputul lui mai, pe 4 sau pe 5 mai. O sa primesc si amenda aceasta? Sau am scapat?