| pitzuca a întrebat:

am o problema am un aprilia rs si are o problema porneste dar cand il accelerez se ineaca porneste foarte usor se poate sa fie decalibrat carburatorul? din reglaje nu este carburatorul l-am curatat de N ori cineva m i-a spus ca sarputea sa fie decalibrat carburatoru se poate decalibra

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Controleaza mai degraba colectorul de aer intre carter si carburator, sa nu fie taiat pe undeva de la atatea demontari si remontari (misca in sus in jos de el), sa fie colierul bine strans doar pe acolo sa nu fie ceva! Pe la siomeringurile de la ambielaj mai putin probabil! Carburatorul ti-am spus cum sa-l reglezi! mai mareste putin si relantiul! De cand n-ai mai schimbat filtru de aer? Parerea mea este un amestec prea bogat in benzina si de acolo tot necazul. Un jigler secundar un pic mai mic si cred ca ai rezolva problema! O bujie BR10EG cred ca ti-ar prinde bine! Spune-mi daca ai gasit ceva in neregula la colector!

17 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Poate fi muzicuta defecta-lamelele ei.Si la cald se inneaca?

| pitzuca explică (pentru viotedy):

DA se ineaca si la cald

| viotedy a răspuns (pentru pitzuca):

Atunci e filtrul de aer.E sport cumva?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Controleaza socul, daca lucreaza, trebuie sa culiseze acel pistonas in lacasul lui, apoi surubul amestec (de catre colector) strans de tot apoi il desfaci 1, 5 ture!

| pitzuca explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Socul merge sta si la relanti dar daca ii opresc aerul cu mana si ii dau drumul imediat merge ce merge si iar se ineaca merge doar daca iii tot opresc aerul si iar sa ii dau drumul de reglat carburatorul am reglat dar nimic tot asa face am schimbat si bujia

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Incearca sa-i pui si o bujie noua!

| pitzuca explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

S-ar putea sa fie de la semeringuri sa traga aer fals e in 2 timpi si daca merge cand ii opresc aerul si iarasi iii dau drumul banuesc ca e carburatorul de vina nu cred sa traga aer fals semeringurile

| pitzuca explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Filtru de aer e ok am verifica cu filtru de aer pus pe carburator nu porneste deloc dar azi imi comand un carburator si dupa aia voi vedea care este problemade la amestec nu poate sa fie am bagat benzina si cu putin ulei si tot asa face

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru pitzuca):

Controleaza mai degraba colectorul de aer intre carter si carburator, sa nu fie taiat pe undeva de la atatea demontari si remontari (misca in sus in jos de el), sa fie colierul bine strans doar pe acolo sa nu fie ceva! Pe la siomeringurile de la ambielaj mai putin probabil! Carburatorul ti-am spus cum sa-l reglezi! mai mareste putin si relantiul! De cand n-ai mai schimbat filtru de aer? Parerea mea este un amestec prea bogat in benzina si de acolo tot necazul. Un jigler secundar un pic mai mic si cred ca ai rezolva problema! O bujie BR10EG cred ca ti-ar prinde bine! Spune-mi daca ai gasit ceva in neregula la colector!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Eu spuneam de surubul de amestec de pe carburator pitzuca! Cel de catre colectorul de aer! Ala trebuie inchis de tot si apoi desfacut 1, 5 ture, nu la benzina cu ulei! Apoi mai sntrangi un pic surubul de relanti, cel cu arc. La tine este doar o decarburare nu decalibrare ca nici n-am auzit! Incearca sa demontezi carburatorul si curata-i jigloarele si cel de maxim si cel de minim, sa nu fie ceva prin ele! Incearca sa treci prin ele un fir otelit de la vreun cablu de acceleratie, mai vechi! Sau un fir de la vreo perie de sarma, sa fi sigur ca nu-s obturate! Trebuie sa mearga, doar nu-i nava spatiala, Uita-te si la plutitor sa fie si el in regula si daca cuiul ponto inchide! Ca daca nu inchide perfect s-ar putea sa fie el vinovatul! Ti-am spus sa controlezi colectorul de aer tubul de la carburator la carterul motor sa nu fie crapat (!) pe undeva si sa traga aer fals! Este imposibil sa nu porneasca daca faci toate lucrurile acestea ce ti le-am spus!

| pitzuca explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Ok incerc astea ce ai enumerat tu si sa vad daca merge MULTUMESC

| pitzuca explică (pentru pitzuca):

Am facut tot ce mi-ai spus dar tot asa se ambaleaza bine si dupa aia moare asa dintr-o data

| pitzuca explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Salut am montat carburatorul si merge bine dar fara filtru de baie cu filtru pus nu se ambaleaza destul si fara filtru merge perfect are ceva daca merg asa fara buretedoar cu carcasa de la filtru

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru pitzuca):

Pune-i filtru de aer nou, dupa care reglezi carburatorul! Cum sa mergi fara filtru de aer?

| pitzuca explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

L A muzicuta trebuie sa nu prinda aer deloc nu asta a mea trage aer? si cu filtru l-am pus inapoi

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru pitzuca):

Daca porneste, muzicuta-i buna! Acum trebuie sa-i reglezi carburatorul dupa ce i-ai montat filtrul inapoi! Ti-am scris mai sus cate tura la surubul de amestec, relantiul un pic mai mare pana faci reglajul pe surubul de amestec, apoi da-i pedala!

| pitzuca explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Ok mersi mult acuma merge bine mersi

| pitzuca explică:

DAR AM COMANDAT AZI UN CARBURATOR NOU SI O SA ma asigur cu o treaba daca e de vina carburatorul sau nu daca face tot asa cu carburatorul nou inseamna ca altceva este problema Multumesc de ajutor revin marti cu problema ramane de vazut daca merge sau nu