| nelutu33k a întrebat:

am o problema.
Am un scuter Piaggio nrg mc2 de 49 de cm3 in 2 timpi.
Problema este urmatoarea:scuterul porneste foarte usor si la pedala si la automat trage bine merge dar cand vreau sa plec de pe loc trebuie sa plec tot incet cu acceleratia pentru a prinde ture daca accelerez mai repede spre turatie mare se slabeste turatile si incetineste pana cand revin cu acceleratia spre jumate dar daca accelerez incet pot sa i dau maxim dar daca dau putin mai iute merge in gol nu da turatie.
ce ar trebui sa fac sau de la ce se comporta asa va rog mult sa ma ajutati repede. Multumesc. Ofer funda!

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ți s-a uzat ambreiajul.
Se repară, ai nevoie de piese noi.

| nelutu33k explică (pentru mihai69):

Imi poti spune ce piese ar trebui mai exact si cat m-ar costa?
eu m-am gandit sa nu fie de la carburator sau trebuie date turatiile mai tare de pe la vreun surub.NU PRE STIU MULTE DE SCUTER.

| mihai69 a răspuns (pentru nelutu33k):

Nici eu nu cunosc exact modelul tău.
Vezi în catalogul ăsta ce se potrivește. http://www.motomus.ro/techdocs/Malossi%20multivar.pdf
Oricum, dacă nu te pricepi, mai bine mergi la un atelier - e un motor destul de bun, ar fi păcat să-ți bați joc de el.

| nelutu33k explică (pentru mihai69):

Mersi oricum am rezolvat problema era de la filtru de aer era praf buretele si i-am pus burete nou acum trage de rupe prinde 115 km la ora dar mi se pare ca consuma putin cam mult.cum sa dau consumu mai mic?

| mihai69 a răspuns (pentru nelutu33k):

Nu prea ai cum, cel mai simplu mod de a reduce consumul este conducerea relaxată (fără accelerări și frânări puternice) și cu viteză cât mai redusă (sub 70, aș zice eu).

| KaPy2 a răspuns (pentru nelutu33k):

Vrei sa fuga si tare si sa consume putin?
schimba carburatorul,pune altul mai mic,nu mai fuge el tare dar scade consumul,sau schimbi jiglorul, sau mai ai o varianta, sa-ti reglezi carburatoru mai bine, dai drumu la aer mai mult, sper ca ti-am fost de folos :d

| nelutu33k explică (pentru KaPy2):

Cata apa ar trebui sa consume in mod normal acest scuter are rezervor de 1 litru si am mers vreo 5 kmcu el si nu a consumat aproape deloc apa si sa incalzit puti apa
as vrea sa stiu cat ar trebui sa consume?
ie de 49 cm3 in 2 timpi
dau funda

| KaPy2 a răspuns (pentru nelutu33k):

Apa nu se consuma, daca tie iti scade nivelul apei verifica instalatie sa nu ai fisurat vreun furtun ceva, apa o circula prin motor ca sa raceasca motorul nu iti consuma apa.