| Alex_Alex_1996_biY4 a întrebat:

Salut TPU, am o problema cu masina si as vrea sa aud o parere.
De obicei cand sunt in treapta a 4 si accelez, turometrul urca singur gen masina se tureaza in gol si parca nu trage, ceva pareri?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Uuuu... nașpa, ambreiaj uzat așa cum zice și colegul de mai sus

| mihai69 a răspuns:

Discul de ambreiaj patinează - mergi la service cât mai merge!

| UserRo10 a răspuns:

Discul de ambreiaj. Vezi ca o sa te lase in drum daca nu schimbi si nu o sa mai poti face nici un metru in fata/spate.
De obicei se schimba kitul cu totul +volanta deoarece e aiurea sa dai si alta data cutia jos pentru alta piesa. Manopera aiurea

| relian a răspuns (pentru UserRo10):

Sa schimbe volanta pentru ce anume? Is doara curios, ar fi trebuit sa spui si care este cauza, ori de ce trebuie sa schimbe omu o bucata de fier, nu crezi?

Asa doara sa spui ca trebuie schimbata si aia, si eu spun ca trebuie sa schimbe tot motoru laughing.

Volanta este o bucata de fier brut, are sudata pe ea o coroana dintata si aia e tot.
Tu crezi ca volanta ce ar putea fi rau cu ea? Am spus intreb, poate mai aflu si eu ceva ce nu stiu.
Ambreajul da sa il schimbe cei face, la ala se duc placile de frictiune si poate si alte chestii, dar la volanta?

Am auzit la cineva,. dar asta la tractoare, nu pornea motorul nici mort laughing.Se invirteau unia in jurul lui si nu-i dadeau de cap.
Pina la urma nu stiu cine a vazut, coroana de pe volanta era desprinsa, se roatea doara aia, electromotorul invirtea doara coroana, volanta sta pe loc.

In rest nu mai stiu probleme de volanta, dar poate ca or mai fi, de aia am si intrebat ce problema ar putea sa fie la o volanta.