| MySergiu a întrebat:

Salut TPU, Am o Skoda Octavia și nu se mai deblochează ușa șoferului nici celelalte din cheie și nici din butuc. Menționez ca are 2 butuci unu la bortbagaj, unu la șofer și nu merge nici unu, se poate sa mai existe vreun butuc de rezervă la pasager dreapta? Sau ușile din spate?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am un atelier de chei in zona, il sun si imi deschide orice usa, in timp foarte scurt. Preturile sunt intr-adevar picante, in functie de necesitatile lui nenea ala. Uneori e 50 de lei, alteori 100, 200, sau chiar mai mult.
Decat sa spargi un geam, mai bine apelezi la o persoana de genul. Poate iti spune si ce trebuie facut.
Daca e Octavia 1, gunoaiele alea sunt renumite pentru incuietorile proaste. Am avut si eu, o descuiam de la portbagaj si mi se bloca/debloca in mers din 10 in 10 metri.
Cum a mai zis cineva, cu un VCDS vezi ce arori ai pe partea electronica a inchiderii. Dar la tine e dusa si partea mecanica, din moment ce nu o poti deschide nici cu cheia.

| MySergiu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Merci am rezolvat am înlocuit bateria ca murise de tot și pentru a deschide capota am ridicat o cu un cric și am băgat mana pe dedesubt și am deschis o din cheie big grin fără sa sparg geamul laughing

| UserRo10 a răspuns:

Depinde despre ce Octavia vorbim. Verifica prima data pe partea soferului broasca si butucul si mai apoi cu o diagnoza verifica modulul de confort sa nu fie cu probleme/busit

| MySergiu explică (pentru UserRo10):

Eu as verifica da dacă aș putea intra în mașină?