| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU.
Am o statie de 700 rms pe 4 ohm si 1800 rms pe 1 ohm( statia e pe 4 ohm), de asemenea am un condensator bull de 1 farad, cabluri de 2 mm.

Imi palpaie 2 martori si se sting uneori, nu mereu, care e cauza?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cu cat impedanta difuzorului este mai mic, cu atat curentul (amperajul) este mai mare.
Daca statia ta are putere de iesire de 70W, atunci absoarbe de cca. 3 ori mai mult de la alimentare (12V), adica cca. 210W.
Asta inseamna un curent consumat de aproape 20A (amperi), ceea ce este prea mult pentru instalatia autovehicolului (inclusiv pentru firele de 2mm, dar si pentru baterie).
La un asemenea consum, tensiunea scade (in ritmul muzicii), ceea ce este cauza palpairii becurilor.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Boxa de 1 ohm iti "trage" foare mare curent (probabil e subwoofer).
Foloseste boxa de 4 ohmi!

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Subwoofer-ul e setat pe 4 ohm, la fel ca si statia

| Bula a răspuns (pentru IonutSxz):

Atunci, ce este pe 1 ohm?

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Statia functioneaza si pe 1 ohm si pe 2 ohm si pe 4 ohm dar acum e pe 4

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Si de ce imi palpaie becul chiar daca nu am muzica pornita?

Ce sa fac ca sa am curent continuu, fara probleme, sa schimb bateria sau sa adaug o alta baterie?

| Bula a răspuns (pentru IonutSxz):

In primul rand, trebuie vazut daca oscileaza tensiunea si pe baterie!
Daca da, atunci bateria este slaba. Daca nu, atunci traseul dintre baterie si statie /becuri trebuie verificat. Cauza poate fi un contact (sau mai multe) imperfecte (care pot chiar si scanteia si provoca incendiu) precum si diametrul mic a sarmelor.
Neaparat trebuie vazuta instalatia electrica de catre un specialist bun!

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Am sa dezactivez statia, sa vad daca mai face figuri

| Bula a răspuns (pentru IonutSxz):

Cand iti palpaie becuri, inseamna ca este problema la instalatia electrica (si pericol de incendiu)!
Cheama un specialist, nu te juca!

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Bun. Inca ceva. Amplificatorul meu nu are buton care sa opreasca lpf, ma sfatuiesti sa reglez de la caset sau amplificator lpf?

| Bula a răspuns (pentru IonutSxz):

Ce este lpf?

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Low pass filter

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Si mi se incalzeste si statia

| Bula a răspuns (pentru IonutSxz):

Filtru "trece-jos" = filtru pentru sunete joase, folosit la subwoofer-e.
Nu se deconecteaza, este asa din fabrica.

| Bula a răspuns (pentru IonutSxz):

Orice statie de putere se incalzeste.

| IonutSxz explică (pentru Bula):

Esti forta. Te pup. Mersi fain?

| Bula a răspuns (pentru IonutSxz):

Cu cat impedanta difuzorului este mai mic, cu atat curentul (amperajul) este mai mare.
Daca statia ta are putere de iesire de 70W, atunci absoarbe de cca. 3 ori mai mult de la alimentare (12V), adica cca. 210W.
Asta inseamna un curent consumat de aproape 20A (amperi), ceea ce este prea mult pentru instalatia autovehicolului (inclusiv pentru firele de 2mm, dar si pentru baterie).
La un asemenea consum, tensiunea scade (in ritmul muzicii), ceea ce este cauza palpairii becurilor.