| Mita_Mitza_1997 a întrebat:

Salut TPU
Am Montat pe un renault laguna o statie auto si un subufar si nu am avut la indemana acele fire care vine din statie in casetofon,si am legat staţia la o boxa din spate,si daca dau mai tare se aude gajait, din cauza ca am legat staţia de la boxa si nu din casetofon?

5 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Din cauza ca cel mai probabil nu ai un audio player foarte performant si nici amplificatorul nu e prea stralucit. Dar in speta da, din cauza ca ai legat incorect amplificatorul si fortezi Subwooferul sa scoata si medii inalte in paralel cu cele joase. Lega-le cum trebuie, (Si cand spun sa legi, vreau sa intelegi ca trebuie cositorite), asigura-te ca ai impamantarea de la amplificator facuta corect.Asigura-te ca nu ai fire dezvelite care se ating. Si cel mai important, asigura-te ca ai un audioplayer decent. Bafta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mitza... Ai facut rahatul praf.
Pune mana si conecteaza totul ca la carte, gasesti o multime de tutoriale pe internet.
Tu ai luat fire de la o boxa, unde vine semnal audio foarte puternic, fata de cat trebuie sa ajunga in statie. Daca functioneaza mult timp asa, vei arde ceva prin statie.
Ia si fa totul ca la carte, ca poti arde toate componentele, iar daca te-ai jucat la fel de iresponsabil si cu alimentarea, ai sanse mari sa dai foc masinii.
Ori faci cum trebuie, ori iti bagi picioarele si nu mai faci deloc. Cale de mijloc nu trebuie sa existe, cand vorbim de electricitate.

| TrăieşteClipa a răspuns:

In primul rand statia nu se alimenteaza de la bricheta ci de la baterie direct cu doua fire separate de minim 6 mm patrati suprafata, in functie di de puterea amplificatorului.Si sa nu uiti sa pui o siguranta pe plus de 30A.
Distorsioneaza din cauza ca ai alimentat de la bricheta.
Daca pui un voltmetru pe statie cand o dai mai tare daca mai ajung 8Volti.
Pe alimentare este bine sa pui un condensator de capacitate mare foarte aproape de statie.
Semnalul este bine sa-l iei direct din player cu cabluri rca ecranate de buna calitate.

| Mita_Mitza_1997 explică:

Pai am bagat statia pricheta

| costel1980 a răspuns:

Buna si eu au un reno laguna 2007 si cd e original nu are RCA cum pot sa pun amplificator cu subwfer