| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am permis de tir dar am doar 8 clase pot sa ma angajez?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Desigur, te poti angaja ca sofer de tir odata ce ai permis pentru aceasta categoric si daca ai si experinta, atunci este un avantaj pentru tine.
Pentru o pozitie de "sofer de tir" nu se cer studii liceale sau superioare, doar permis pentru categoria de masina pe care o sofezi si experinta. Succes!

| Sophieka a răspuns:

Buna

Ai sanse, dar ar fi ideal sa te inscrii la un liceu cu Frecventa Redusa - Filologie, pentru a finaliza cele 12 clase.

La frecventa redusa si la seral se fac 5 ani de liceu, e hotarare de guvern, data de multi ani...Se considera ca nu inveti destul in cei 4 ani de liceu cu frecventa redusa / serala si mai faci si clasa a 13-a.

Oricum anii zboara si cam peste tot acum se cere minim 12 clase... Daca prinzi un post bun, sa ti de el cu dintii pentru ca vei gasi tot mai greu un servici cu doar 8 clase si eu cred ca esti capabil sa termini liceul.

| SingleForOne a răspuns:

Poți să te angajezi, dar cineva cu 12 clase + bac mereu va sta în fața ta, iar angajatorul te-ar munci până la oase, stiind că nu prea ai multe opțiuni...